Home
Zapomniany poeta

Zapomniany poeta

Jeszcze przed feriami klasa 2d miała okazję wziąć udział w zajęciach akademickich prowadzonych przez Panią Doktor Beatę Przymuszałę, która na co dzień wykłada na Wydziale Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Zajęcia te stanowią integralną część projektu ,,I była miłość w getcie”, który zwieńczy sesja akademicka (27.02, godz.11.40-13.30).

W związku z tym wydarzeniem Pani Doktor zaproponowała nam spotkanie poświęcone twórczości Władysława Szlengla, który jest zasłużonym (ale i zapomnianym) pisarzem czasów II wojny światowej. Szczególnie skupiliśmy się na jego twórczości z lat 1940-1943, kiedy przebywał w warszawskim getcie i starał się opisać tamtejszą codzienność.

Władysław Szlengel w  prostych słowach poruszał codzienne tematy, które na pierwszy rzut oka nie wydają się atrakcyjne dla dzisiejszej młodzieży, przyzwyczajonej do wielkich słów. Wiersze, które próbowaliśmy zinterpretować, to między innymi:

  • ,,rozmowa z dzieckiem”, w której autor w genialny sposób odtwarza relację matka- syn i prezentuje, jak miejsce, w którym się przebywa, kształtuje każdego człowieka, w tym przypadku chłopca;
  • ,,pomnik” – podejmuje temat eksterminacji ludności getta;
  • ,,telefon” to kolejny wiersz, który ukazuje codzienną sytuację w getcie; podmiot liryczny to osoba próbująca dodzwonić się do kogoś po drugiej stronie muru, jednak nikt nie odbiera, więc rozmawia z zegarynką…

Te i wiele innych wierszy Władysława Szlengla prezentujących codzienne życie w getcie możecie przeczytać na Wolnych Lekturach. Zachęcam do lektury!

Marianna Isańska , kl.2d