Home
Wieczór do innych niepodobny

Wieczór do innych niepodobny

Wieczór do innych niepodobny

W czwartek, 12 grudnia 2019 roku, naszą szkołę odwiedziła Olga Tokarczuk, a raczej jej literatura. Zorganizowana przez uczniów klas humanistycznych wieczornica była spotkaniem z twórczością naszej polskiej noblistki.

Jakie zawody podejmowała ? Co ma nagroda Bookera wspólnego z zawodem pokojówki ? Ile stron mają ,,Księgi Jakubowe” ? Czy któraś z książek Olgi Tokarczuk znalazła się na liście 100 najlepszych książek XXI wieku ? Czy noblistka poparłaby protest ekologiczny? Ile zajmie przeczytanie ,,Prawieku” ? Dlaczego we Wrocławiu, 10 października można było jeździć na gapę ?

Na powyższe pytania odpowiedzi można było usłyszeć w prezentacji przygotowanej przeze mnie i Tomka Janickiego. Zaprezentowany przez nas materiał w pigułce opowiedział słuchaczom o tym, kim jest Olga Tokarczuk. ,,Wegetarianka. Domorosła astrolożka. Samotniczka. Outsiderka, która od ludzi woli zwierzęta i las.” To właśnie tymi słowami zaczęliśmy opis Jej wielobarwnej osoby. Przedstawiliśmy w skrócie treść najważniejszych książek Noblistki oraz wymieniliśmy wszystkie zdobyte przez Nią nagrody, co stanowiło duże zaskoczenie dla słuchaczy, bo było ich naprawdę wiele.

Po prezentacji nadszedł czas na wykład specjalnie zaproszonego gościa. Doktor Radosław Piętka wygłosił niesamowity wykład ,,Powieść jako jeden z największych wynalazków człowieka”. Bardzo ciekawe i bogate przemówienie było dla wszystkich wyjątkową lekcją języka polskiego, z której z pewnością nieraz jeszcze skorzystamy.

Aby na dobre poczuć obecność Olgi Tokarczuk, kilkunastu uczniów stanęło na wysokości zadania i przeczytało wybrane przez siebie fragmenty z Jej dzieł. Wyzwanie nie było łatwe, jednak wszystkie osoby poradziły sobie znakomicie i zachęciły nas do sięgnięcia po wspomniane pozycje.

Ten jedyny w swoim rodzaju wieczór zamknął Maksymilian Kuznowicz. Zaprezentował warsztat literacki sławnej pisarki. Podjął temat motywów i kontekstów często przez Nią poruszanych, a także zaprezentował wiele charakterystycznych elementów Jej dzieł. To bardzo bogate wystąpienie znacznie poszerzyło nasze horyzonty oraz ukazało nietuzinkowość i kunszt pisarski Olgi Tokarczuk.

Maks, słynie w naszej szkole także z poetyckich i prozatorskich potyczek. Dla młodego artysty zdobycie Literackiej Nagrody Nobla przez Polkę było motorem do napisania kolejnego wiersza. Maks, zgodził się udostępnić swój utwór, dlatego już teraz zapraszamy Was do lektury tego okolicznościowego tekstu.

Wszystkich zachęcamy również do obejrzenia filmowej impresji z tego wieczoru w ujęciu Michała Szymaniaka z kl.ID.

Maja Włodarczyk,kl.2d

M.Kuznowicz_Buntowniczki (proszę kliknąć, aby pobrać).