Home
Dni Aktywności Fizycznej i Zdrowego Żywienia

Dni Aktywności Fizycznej i Zdrowego Żywienia

W dniach, 22-24 stycznia 2020r. odbyła się w naszej szkole kolejna już edycja Dni Aktywności i Zdrowego Żywienia.

W tej edycji zaproponowaliśmy:

-sesję naukową „ Etologia i behawioryzm”,

-wykład i warsztaty na temat raka piersi i jąder,

-wykład: „Poznajemy (nie) Znaną Tarczycę w Trójce”,

-warsztaty kulinarne,

-wykład: „Nowoczesne technologie a zdrowie młodych ludzi”,

-wykład: „Podstawy treningu siłowego”,

-Mistrzostwa Szkoły w piłce siatkowej mieszanej,

-prezentację zdrowych przekąsek.

 

Sesja naukowa – „Etologia i behawioryzm”

Sesję przygotowała klasa 2f pod kierownictwem Pani prof. Teresy Kolasińskiej. Do udziału w sesji zaprosiliśmy wszystkie klasy o profilu biologiczno – chemicznym. Więcej szczegółów w osobnym artykule przygotowanym przez klasę 2f.

 

Wykład i warsztaty na temat raka piersi i jąder

Wykład na temat raka piersi i raka jąder był bardzo ciekawy i wywołał spory odzew wśród młodzieży. Po wykładzie, warsztaty dla dziewcząt poprowadziła mgr Agnieszka Jędrzejczak  a dla chłopców dr Łukasz Szczepanik z Zakładu Epidemiologii i Profilaktyki Nowotworów przy Wielkopolskim Centrum Onkologii. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dziewczęta uczyły się samobadania piersi, procowały na fantomie pod okiem Pani Agnieszki a chłopcy pod okiem dr Łukasza.

Dziękujemy!

 

Wykład: „Poznajemy (nie)Znaną Tarczycę w Trójce”

Wykład składał się z dwóch części. Pierwszą część prowadziła Olga Bętkowska – uczestniczka projektu: „Zwolnieni z teorii” organizowanego przez Social Wolves. Olga opowiedziała  nam o prawdziwym obliczu chorób tarczycy. Drugą część poprowadziła doktor nauk medycznych Renata Adamek. Pani doktor jest absolwentką Uniwersytetu Medycznego  w Poznaniu, wykładowcą akademickim, dietetykiem i specjalistką w zakresie epidemiologii i toksykologii, autorką ponad 200 prac z zakresu promocji zdrowia. Tematem tej części wykładu była epidemiologia chorób tarczycy, jej niedoczynność oraz coraz częściej występująca choroba Hashimoto.

Dziękujemy!

 

Wykład:  „Nowoczesne technologie a zdrowie młodych ludzi”

Młodzież klas pierwszych miała okazję wysłuchać wykładu, wygłoszonego przez dr Agatę Korcz. Pani doktor jest pracownicą Zakładu Dydaktyki Aktywności Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Tematem wykładu były technologie, które można wykorzystywać, aby dbać o zdrowie.

Telefon komórkowy jest wykorzystywany w różnych sferach życia przez młodych ludzi, ale też niesie ze sobą różnego rodzaju zagrożenia, o których mamy nadzieję dowiedzieć się podczas spotkania w następnym roku. Zapraszam do zapoznania się z prezentacją (dostępna na szkolnej stronie internetowej) przygotowaną przez Panią doktor.

Dziękujemy!

 

Wykład:  „Podstawy treningu siłowego”

Prelegentką była nasza uczennica Marika Mantaj. Marika od niedawna jest trenerem personalnym. Podczas wykładu pokazała nam, jak rozpocząć trening siłowy, jakich błędów należy unikać aby nie zrobić sobie krzywdy. Wskazała zalety i wady treningu siłowego. Wykład był adresowany do klas drugich, ale miło mi poinformować, że na spotkanie z Mariką do auli przyszło wielu uczniów i uczennic klas trzecich.

Dziękujemy bardzo!

 

Mistrzostwa Szkoły w piłce siatkowej mieszanej

Do turnieju zgłosiło się 14 zespołów reprezentujących poszczególne klasy. Zespoły w drodze losowania podzielono na 4 grupy. Najpierw grano w grupach, potem baraże i w wyniku dwudniowych gier, do półfinału awansowały 4 zespoły: 1Pb; 1Gc; 2e; 3b.

Po grach półfinałowych i grach o miejsca ustalono końcową kolejność:

1 miejsce – klasa 3B

2 miejsce – klasa 1PB

3 miejsce – klasa 2E

4 miejsce – klasa 1GC

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Zdjęcia z Mistrzostw można obejrzeć pod adresem:

https://drive.google.com/drive/folders/1PA843VbksGC08h_CkH6nAouh4VTRqCN?usp=sharing

 

Prezentacja zdrowych przekąsek

W przerwie pomiędzy kolejnymi meczami, podczas dużej przerwy, zespoły startujące w turnieju siatkówki  prezentowały przygotowane przez siebie „zdrowe” przekąski. Na stole pojawiły się: sałatki owocowe, sałatki warzywne, batony energetyczne, ciasteczka owsiane, ciasta marchewkowe, sernik na zimno na spodzie z płatków owsianych, owoce, woda o smaku ogórków, cytryny czy grejpfruta. Pomysłowość naszych uczniów mile nas zaskoczyła. Pyszne  ciasto  upiekł jeden z grających siatkarzy,

BRAWO WY!!!!

Dziękujemy wszystkim za czynny udział w Dniach Aktywności Fizycznej i Zdrowego Żywienia!

Irena Linka