Prace uczniów III LO na wystawie Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu

W styczniu br. w ramach zajęć z języka polskiego klasa 3d uczestniczyła w warsztatach podejmujących temat liberatury, które odbyły się w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Przy pomocy gazet i nożyczek każdemu z nas udało się stworzyć przykładową pracę liberacką, wykorzystując do tego wiersze Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza oraz Marcina Świetlickiego. Stworzone w ten sposób kolaże złożyły się na prezentację zawierającą wybrane na potrzeby warsztatów przez Panią Agnieszkę Rybarczyk utwory oraz ich nietypowe odpowiedniki- stworzone przez nas kolażowe interpretacje. Pani Rybarczyk jako kurator wystawy poświęconej W. Szymborskiej zaproponowała autorom prac ich wystawienie w  przestrzeni Biblioteki Uniwersyteckiej.

Teraz z dumą możemy powiedzieć, że od pewnego czasu nasze dzieła są częścią wystawy zatytułowanej „Liberatura. Od teorii do praktyki…”, towarzyszącej wystawie Oczywista nieoczywistość – związki Wisławy Szymborskiej z (pop)kulturą, a którą można zobaczyć w Bibliotece Uniwersyteckiej, w Salonie za Filarem.

W sali, na ekspozycji wystawione są wybrane prace uczniów naszej klasy wraz z wierszami, którymi były inspirowane. Dodatkowo w jednej z gablot umieszczony jest tablet, na którym cały czas wyświetlana jest przygotowana przez nas prezentacja, więc można zapoznać się z pracami wszystkich uczniów naszej humanistycznej klasy.

Na wystawie można dostrzec, że w utworach liberackich liczy się  nie tylko tekst, ale również forma wybranego utworu czy jego ogólny wygląd, który często ukazywany jest przez liczne elementy graficzne. Widać również, że każdy z nas podszedł do tworzenia pracy bardzo kreatywnie i wyeksponował różne aspekty wybranego utworu. Pozwala to zauważyć, jak ciekawa i unikatowa jest liberatura.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Agnieszce Rybarczyk, która wtajemniczyła nas w zagadnienie liberatury i zachęciła do twórczej aktywności. Dziękujemy za możliwość wystawienia naszych prac. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie- nasze prace w takim miejscu!

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia Biblioteki Uniwersyteckiej i do obejrzenia efektów naszych warsztatów:).

Anna Matyjaszek, kl. III D

Liberatura