Zajęcia akademickie klas humanistycznych

Listopad obfitował w tym roku w zajęcia poszerzające wiedzę dla uczniów klas humanistycznych.

22 listopada klasa 3D wzięła udział w wykładzie online prowadzonym przez Panią Justynę Mazurek-Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej w ramach projektu Irlandia w szkole. Wykład dotyczył  irlandzkiej literatury grozy. Pojawiły się m. in  postaci Doriana Graya i Draculi.

24 listopada uczniowie klasy 2D wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez wykładowców akademickich na Wydziale Anglistyki UAM w ramach wydarzeń Nocy Anglistów. Pierwsza grupa wysłuchała wykładu pt.: Boska sztuka czy piekielna maszyna, prowadzonego przez prof. Setecką, prof. Maciulewicz i dr Kizelbach – specjalistki literatury brytyjskiej. Wykład dotyczył druku oraz jego wpływu na literaturę. Druga grupa wzięła udział w  warsztatach prowadzonych przez dr Michalskiego pt. : Jak czytać transkrypcję fonetyczną języka angielskiego. Uczniowie poznali w trakcie zajęć symbole międzynarodowego alfabetu fonetycznego a następnie w praktyce ćwiczyli odczytywanie wyrazów i zwrotów angielskich w zapisie fonetycznym brytyjskiego i amerykańskiego akcentu języka angielskiego.

29 listopada z kolei uczniowie klasy 3D wybrali się na ulicę Fredry do Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury na zajęcia pt. Wyginam śmiało słowa, które przybliżyły uczniom pracę tłumacza literackiego. Uczniowie mieli okazję praktycznie zmierzyć się z fragmentami anglojęzycznych książek i próbowali przetłumaczyć je na język polski, zwracając uwagę szczególnie na trudne do przetłumaczenia związki frazeologiczne.