Debata pokazowa w III Liceum

Po ponad dwóch latach wracamy w III Liceum do idei pokazowych debat oksfordzkich. Dla przypomnienia ostatnia debata pokazowa odbyła się w 2019 i podejmowano w niej problem użycia bomby atomowej przez Stany Zjednoczone podczas drugiej wojny światowej.
W tym roku temat debaty był bardziej dopasowany do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie debatowali nad tezą Mimo coraz powszechniejszego konsumpcjonizmu zwyczaj dawania prezentów podczas Świąt Bożego Narodzenia powinien zostać utrzymany. Do debaty stanęli przeciwko sobie:
Drużyna 1: Julia Pieczara (3B), Marcelina Fic (3D), Hanna Kobylacka (3D), Mikołaj Sobstyl (2B), która wylosowała stronę propozycji
Drużyna 2: Dominika Szostek (3D), Jakub Kozłowski (3C), Karolina Balcer (2A), Weronika Krygier (3D), która wylosowała stronę opozycji.
Rolę marszałka debaty pełnił Jakub Krzemiński z klasy 2B, a sekretarzem została Olga Walczak (1D).
W składzie sędziowskim znaleźli się: Lena Paluta (3E), Maria Wojtkowiak (1D) i Mateusz Raszyński
Debata była bardzo wyrównana, dynamiczna, pełna pytań i kontrargumentacji z obu stron. Sędziowie nie mieli łatwego zadanie i ich obrady trwały prawie 20 minut. Ostatecznie wynikiem 2:1 (w dużych punktach) zwyciężyła strona opozycji, a tytuł mówcy debaty przyznany został Weronice Krygier.
Zwycięzcom gratulujemy!
Wkrótce kolejne debaty.
Zapraszamy również do zapisów w szkolnym turnieju debat oksfordzkich. Szczegóły w linku poniżej:
Mateusz Raszyński