Podsumowanie projektu ekologicznego klas drugich o profilu biologiczno – chemicznym

W maju 2023 roku odbył się finał projektu edukacyjnego, którego celem było poszerzanie świadomości w zakresie ekologii.

Początkowo, my – uczniowie III LO klas III e oraz III f – samodzielnie pracowaliśmy nad wybranymi zagadnieniami związanymi z tą dziedziną nauki. Należały do nich problemy obejmujące fast fashion, produkcję mięsa, oszczędzanie wody, jedzenia i energii oraz zanieczyszczenia powietrza. Przygotowywaliśmy prezentacje na powyższe tematy, aby przedstawić je na forum klasy.  Zainteresowanie ze strony naszych koleżanek i kolegów zadecydowało o podzieleniu się pracą z pozostałymi uczniami szkoły. Zwieńczeniem szkolnego tygodnia z ekologią był wielki finał, na który zaprosiliśmy wszystkie klasy o profilu biologiczno-chemicznym wraz z nauczycielami – jego szczególnym wydarzeniem okazał się pokaz prezentujący ubrania pochodzące z recyklingu, zaprojektowane i uszyte przez nas. Wykonaliśmy odzież z gazet, plastikowych butelek i worków na śmieci. Chcieliśmy uświadomić odbiorcom, że ubrania z fast fashion swoim składem niewiele różnią się od plastiku i mają niską wytrzymałość. Wskazywaliśmy na zasadność pytań: czy nasze zakupy są przemyślane? A może tylko inwestujemy w coś, co niedługo znajdzie się na wysypisku? Ponad to, podczas tygodnia z ekologią zaprezentowaliśmy wstrząsające dane i fakty, wyświetliliśmy zmontowany przez nas film, ilustrujący powyższe.

Wierzymy, że udało nam się przekonać słuchaczy do zmiany nastawienia do ekologii, że stała się ona dla wielu tematem ważnym, poruszanym nie tylko po to, np. przez polityków, aby zagłuszyć ważniejsze sprawy.

Ekologia to nasza przyszłość. To nasze decyzje, codzienne wybory, które czasem muszą wiązać się z wyrzeczeniami decydują o stanie świata. Każdego dnia pracujemy na własną przyszłość. Nasza planeta umiera na NASZYCH oczach, więc to MY musimy zacząć działać zanim będzie za późno.

Natalia Kubisiak – uczennica klasy III E