Z Francuzami SZLAKIEM POZNAŃSKICH MURALI

Wiosenne piątkowe popołudnie (21.04.2023) w towarzystwie licealistów z północnej Francji!

Uczniowie sześciu klas (3a, 3c, 2a, 2c, 2e, 2f) tego dnia stali się przewodnikami. Ich geograficzne projekty dotyczące poznańskich murali ujrzały światło dzienne. Wykorzystane zostały w praktyce. Zadanie do najłatwiejszych nie należało, bo językami komunikacji tej geograficzno-językowej mieszanki był angielski i francuski. Ta prawie 50-osobowa grupa Francuzów zawitała do Poznania w ramach wymiany młodzieży. Na co dzień są uczniami Liceum Sacre Coeur w Tourcoing, należącego do metropolii Lille, czwartego co do wielkości miasta Francji. Na ich „europejskiej” drodze prócz naszego urokliwego grodu Piastów znalazł się również Kraków i Praga. Ten twórczy spacer rozpoczął się wspólnym smacznym podwieczorkiem w szkolnej auli ufundowanym przez Radę Rodziców. Warto zaznaczyć, że spacer poprzedzony był serią spotkań, zarówno w szkole jak i zdalnych.

Organizacją spotkania zajęli się sami uczniowie z pomocą nauczycielki geografii, pani Barbary Donat-Bernard.

A oto kilka komentarzy dotyczących tego wydarzenia:

„21 kwietnia 2023 roku mieliśmy przyjemność oprowadzać francuskich licealistów będących na wymianie w Polsce. Osoby, na które trafiliśmy okazały się przesympatycznymi kompanami do spaceru. Po drodze oprócz opowiadania o muralach, uczyliśmy się nawzajem różnych zwrotów i słówek w naszych językach a także wymienialiśmy się spostrzeżeniami na temat odmiennych kultur.”

1. 2f

„Takiej okazji nie mogliśmy przegapić. Poznanie nowych ludzi, ich języka, zwyczajów, punktu widzenia. Był to również mocny sprawdzian naszego angielskiego. To wyzwanie nie należało do najłatwiejszych, ale szczęście w sercu, które nas przepełniało było nie do opisania”.

1. 2c

„Czy baliśmy się? To na pewno.
Czy było czasami dziwnie? Zgadza się.
Ale czy było warto? Z pewnością.”

1. 2c

„Na spacerze było bardzo fajnie! Dużo rozmawialiśmy! Dowiedzieliśmy się, że Francuzi zorganizowali konkurs polegający na zrobieniu najbardziej kreatywnego zdjęcia pod muralem. Osoby w naszej grupie były bardzo przyjazne. Opowiadały nam o swojej szkole we Francji. Nawiązaliśmy dobry kontakt. Zabraliśmy ich do jednej z najpopularniejszych lodziarni w Poznaniu. Cieszymy się, że pogoda była ładna. To bardzo pomogło w zwiedzaniu Poznania. Czas spędzony na spacerze do dzisiaj wspominamy bardzo dobrze. Zapadnie w naszej pamięci na zawsze. Jeśli za rok wymiana z Francji przyjedzie do nas znowu, będziemy bardzo chętni do ponownego wzięcia udziału w tym wydarzeniu!”

1. 2 a i 2 e

(zdjęcia)

A oto film o poznańskich muralach, który w ramach geograficznego projektu przygotował Adam Owedyk z klasy 3 c.

Barbara Donat-Bernard

nauczycielka geografii