Warsztaty dziennikarskie

2 czerwca 2022 r. dobiegły końca prowadzone w Naszej Szkole warsztaty dziennikarskie.

Przez kilka miesięcy pracownicy portalu Pion.pl, będącego placówką Stowarzyszenia Na Tak spotykali się z uczniami kilku klas i debatowali z nimi o niepełnosprawności. Cykl warsztatów składał się z trzech zajęć:

1. a) na pierwszych zajęciach dziennikarze prezentowali uczniom definicje niepełnosprawności i podstawowe widomości o disability studies. Ważnym elementem zajęć było poznanie przez licealistów sylwetek osób, które mimo ciężkiej niepełnosprawności realizują się w życiu.
  2. b) na drugich zajęciach uczniowie Naszej Szkoły mieli możliwość zobaczyć świat tak, jak postrzegają go osoby z niepełnosprawnościami. Młodzież licealna pokonywała przeszkody jadąc na wózku inwalidzkim, układała dziecięcą układankę z zasłoniętymi oczyma, chodziła o lasce z chustą na twarzy i grała w siatkówkę na siedząco, nie mogąc się poruszyć.
  3. c) na trzecich zajęciach uczniowie szkoły pisali artykuły na temat swojego postrzegania niepełnosprawności, korzystając z wytycznych danych im przez dziennikarzy.

Zajęcia przyczyniły się z pewnością do wzrostu empatii uczniów Naszej Szkoły – tematy poruszane na warsztatach były przedmiotem rozmów uczniów  w domach z rodzicami i z nauczycielami na lekcjach wychowawczych. Wybrane prace naszych uczniów zostały opublikowane przez dziennikarzy na portalu pion.pl. Link do prac: https://www.pion.pl/wizerunek-ozn/