Znane i nieznane oblicze patronów roku 2021

Norwid, Baczyński i Różewicz z perspektywy licealisty

Kolejny rok szkolny w toku, czas więc i na kolejny projekt klas akademickich. W tym roku przyjrzymy się twórczości patronów roku 2021. Dorobek  poetów pokolenia Kolumbów będą poddawali interpretacji i analizie maturzyści z kl.3Gd, natomiast nad postacią Norwida pochylą się uczniowie kl.2 d.

W ramach zajęć i samodzielnych studiów filologicznych spróbujemy nakreślić literackie portrety tychże poetów. C.K.Norwid zagościł na naszych zajęciach dwojako, w filmie Braci Quay (https://www.youtube.com/watch?v=ItQPy9QJLlk­) oraz w eseju Absolwenta naszej szkoły, Pana Tadeusza Zielichowskiego, który nakreślił nowojorski wymiar tego poety. Jak się okazuje, odległość nie stanowi bariery. Pan Zielichowski już na starcie stał się naszym mentorem oprowadzającym nas po meandrach literatury, dzielącym się wiedzą, materiałami i niebanalnymi pomysłami. Wkład Autora eseju ,,Norwid i Nowy Jork” w realizowany przez nas projekt jest nieoceniony;  słowo, zarówno to pisane, jak i mówione (Pan Tadeusz Zielichowski nagrał dla nas trzygodzinny materiał do odsłuchania) jest nie tylko świadectwem Jego erudycji, kunsztu literackiego, przekraczania wymiaru czasoprzestrzennego oraz pokoleniowego, ale nade wszystko gestem polonistycznej życzliwości. W załączeniu przesłany i udostępniony z myślą o uczniach III LO scan eseju.

Kiedy humaniści będą się zmagali z dorobkiem twórczym patronów roku 2021,  chętni uczniowie mogą wziąć udział w konkursie, którego szczegóły zamieszczone zostały poniżej. Nie tylko można się sprawdzić językowo, ale i plastycznie. Na zwycięzców czekają karty upominkowe do Empiku ufundowane przez Radę Rodziców.

uczniowie kl.2d i 3Gd z opiekunem

regulamin konkursowy