Ostatnie debaty w roku szkolnym 2023 / 24

Na koniec sezonu debat reprezentacja III Liceum wzięła udział w Turnieju Debat Ekologiczno – Klimatycznych, organizowanym przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców, przy wsparciu Polskiej Akademii Nauk i Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.

Naszą szkołę reprezentowali:

Mówca 1: Jakub Gogolewski (klasa 2B

Mówczyni 2: Weronika Krajewska (klasa 1D)

Mówca 3: Jakub Krzemiński (klasa 3D)

Mówczyni 4: Maria Wojtkowiak (klasa 2D)

W fazie grupowej, którą rozegraliśmy 1 czerwca zmierzyliśmy się z następującymi szkołami:

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sopocie

XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Krakowie

Obie debaty zwyciężyliśmy wynikiem 3:0. Potem przyszedł czas na fazę pucharową, na którą 15 czerwca pojechaliśmy do Warszawy, a konkretnie do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Tam zmierzyliśmy się z:

III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Koninie

IV Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie

Półfinał z liceum z Konina debatowaliśmy nad tezą Kraje rozwinięte powinny wspierać finansowo kraje rozwijające się w zamian za deklarację nie rozwijania w tych państwach przemysłu ciężkiego i wydobywczego. Naszym zadaniem było zaprzeczenie tej tezie (opozycja) i zdaniem sędziów zrobiliśmy to na tyle dobrze, że werdykt był jednoznaczny – 3:0 naszej drużyny. W finale czekała już na nas drużyna z IV liceum z Krakowa, żeby zmierzyć się w debacie nad tezą Należy przewidywać wynalezienie i upowszechnienie się Zielonej Technologii do 2040 r. Tu również trafiliśmy na opozycję, a wynik debaty – 4:1 dla Poznania! Co prawda w obu przypadkach zwyciężyliśmy obalając najnowsze trendy proekologiczne i rysuj dość katastroficzny obraz świata, w którym żyjemy, ale zdaniem jednego z sędziów – po to właśnie mamy debaty, żeby na koniec dnia grupa młodych ludzi uświadomiła nas co musimy zrobić dla naszej planety.

Jest to ogromny sukces na koniec wyczerpującego sezonu debat, w którym przystąpiliśmy do ośmiu turniejów debat. Zwycięstwo w Turnieju Ekologiczno – Klimatycznych miało być pozytywnym akcentem wieńczącym sezon, chociaż po nim przyszła jeszcze kolej na Poznańską Noc Debaty. Nasi mówcy z III Liceum nie zwalniają jednak tempa w wakacje. Już 27 czerwca ruszamy z Wakacyjną Szkołą Debaty, gdzie będziemy przygotowywać się do kolejnego, jeszcze bardziej wyczerpującego sezonu!