Home
I Poznańskie Forum Samorządów Uczniowskich

I Poznańskie Forum Samorządów Uczniowskich

Punktualnie o godzinie 11 w dniu 25 marca w gmachu III Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Kantego w Poznaniu rozpoczęło się twórcze zamieszanie. Inicjatorami zakłócenia spokoju szkolnych korytarzy była grupa uczniów, którzy przygotowują się do XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tematem tegorocznej sesji jest lokalny ekorozwój i właśnie to zagadnienie było tematem przewodnim debaty.

W pierwszej części spotkania była prezentacja dotychczasowych dokonań w zakresie ekologii uczniów wielkopolskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy przyjęli zaproszenie na naszą debatę. Podzieli się oni z nami własnymi doświadczeniami i pomysłami na przyszłość. Rozmawialiśmy o projektach takich jak: sprzątanie świata, adopcja i sadzenie nowych drzew, szkolna segregacja odpadów czy Puszka dla Maluszka.

Następnie rozpoczęliśmy dyskusję z zaproszonymi gośćmi. „ Jak uczynić nasze miasto bardziej przyjaznym rowerzystom. Analiza dotychczasowych sukcesów i niepowodzeń miasta” oraz „ Czy Poznań to miasto zielone?” to tematy dwóch paneli dyskusyjnych jakie zaplanowaliśmy. W debacie oprócz reprezentacji Samorządów Uczniowskich udział wzięli m.in. p. Łukasz Mikuła – Radny Rady Miasta Poznania, p. Cezary Brudka – Prezes Sekcji Rowerzystów Miejskich Poznań, p. Paweł Ćwiąkało – przedstawiciel Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej Miasta Poznania oraz p. Michał Sikora – Vice Prezes Instytutu Aktywizacji Społeczeństwa Obywatelskiego, który równocześnie moderował oba panele.

Poruszyliśmy wysoką liczbę zagadnień nurtujących młodych ludzi . Bardzo wnikliwie przeanalizowaliśmy sytuację rowerzystów w Poznaniu. Doceniliśmy pojawienie się w naszym mieście kontrapasów, dzięki którym rowerzystów mogą poruszać się „pod prąd” ulicami jednokierunkowymi. Dzięki „strefie 30″ rowerzyści, ale także piesi mogą czuć się bezpiecznie w centrum miasta. Na tym obszarze obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Radny Rady Miasta Poznania, p. Łukasz Mikuła przedstawił nam Program Miejski związany z rozbudową sieci ścieżek rowerowych. Dyskutowaliśmy także nad zagranicznymi pomysłami rozwiązań rowerowych i o możliwości wdrożenia ich w Poznaniu.

Podczas drugiego panelu dyskusyjnego rozmawialiśmy o m.in. o poziomie hałasu, terenach zielonych i komunikacji miejskiej. Doszliśmy do wniosku, że polityka miasta związana z ograniczaniem poziomu hałasu nie jest efektywna i należałoby ją zmienić, poprzez na przykład remont wysłużonych torowisk i zastąpienie starych nawierzchni jezdni nowoczesnymi i dźwiękochłonnymi. Z przkrością stwierdzliśmy, że stan poznańskiej komunikacji miejskiej nie ulega znaczącej poprawie w ostatnim okresie,a wiele z ostatnich inwestycji było niepotrzebnych, a podwyżki cen biletów mogą spowodować, że mieszkańcy wybiorą własne środki transportu zamiast komunikacji zbiorowej.

W przyszłości planujemy kolejne spotkania tego typu. Zainteresowanie organizacją kolejnego Poznańskiego Forum Samorządów Uczniowskich wyraził p. Paweł Ćwiąkało – przedstawiciel Młodzieżowej Rady Konsultacyjnej Miasta Poznania. Współpracę przy kolejnych inicjatywach wyrazili także pozostali uczestnicy. Wierzymy, że taka forma wymiany doświadczeń i poglądów jest dalece atrakcyjniejsza, niż klasowo-lekcyjna forma edukacji ekologicznej. To z pewnością nie ostatnie takie Forum.

Patronat honorowy na debatą objęły następujące stowarzyszenia: Federacja Ottenbreit, Młodzieżowa Rada Konsultacyjna Miasta Poznania, Sekcja Rowerzystów Miejskich Poznań. Patronat medialny objęło Radio Emaus oraz portal epoznan.pl.

Opinia o debacie:

Michał Sikora, Instytut Aktywizacji Społeczeństwa Obywatelskiego:

Bardzo chętnie udzielamy wsparcia takim inicjatywom. Uważamy, że partycypacyjna forma dyskusji z młodzieżą może wiele wnieść do nowoczesnej polityki miasta i regionu. Z wielką chęcią będziemy uczestniczyli w podobnych akcjach w przyszłości.