Zajęcia akademickie z chemii

W ostatnich tygodniach uczniowie naszej szkoły realizujący rozszerzony zakres nauczania chemii mieli możliwość udziału w kilku interesujących przedsięwzięciach. Młodzież przygotowująca się do startów w konkursach wzięła udział w ćwiczeniach laboratoryjnych z zakresu chemii organicznej, ponad to uczniowie klasy 1g wysłuchali na Wydziale Chemii UAM interesującego wykładu „W poszukiwaniu niebieskiego absolutu …”, natomiast uczniowie klasy 2f wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do fabryki Cargill w Kiszkowie, gdzie mogli zapoznać się z działalnością firmy i zwiedzić zakład produkcyjny (mieli okazję wysłuchać wykładu i spotkać się z dyrekcją fabryki oraz przedstawicielami Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego).

21.09.2023 odbyły się zajęcia akademickie organizowane przez Politechnikę Poznańską dla klasy II oraz III o profilu biologiczno – chemicznym.  Zajęcia obejmowały zakres chemii nieorganicznej, analitycznej oraz elektrochemię.  Uczniowie klasy trzeciej zajmowali się:

– analizą jakościową – reakcje utleniania i redukcji, kompleksowanie oraz reakcje strąceniowe;

– analizą ilościową – miareczkowanie w układzie kwas – zasada, miareczkowanie kompleksometryczne (oznaczanie twardości wody); natomiast klasa druga zapoznała się z:

– konstrukcją, charakterystyką i eksploatacją wybranych chemicznych źródeł prądu;

– elektrochemiczną syntezą na przykładzie otrzymywania interkalacyjnych związków grafitu, eksfoliowanego grafitu oraz tlenku grafitu;

– budową, zasadą działania oraz eksploatacją ogniw paliwowych, wykorzystujących wodór oraz metanol jako paliwo.

Dziękujemy za doskonałą dawkę wiedzy w praktyce!

Dodatkowo co miesiąc uczniowie  klas o profilu biologiczno – chemicznym mogą uczestniczyć, w trybie zdalnym w wykładach organizowanych przez Politechnikę Poznańską. W tym roku szkolnym mogliśmy wysłuchać wykładów:

„Tańcząc z cząsteczkami – czyli reakcje substytucji w chemii organicznej”
Wykładowca: dr inż. Wojciech Smułek, 25 października 2023 r.,

Zjawiska powierzchniowe wokół nas”
Wykładowca: dr inż. Katarzyna Dopierała, 29 listopada 2023 r.

„Transuranowce i transaktynowce – Czy widać już koniec układu okresowego pierwiastków?”
Wykładowca: dr inż. Marek Baraniak,14 grudnia 2023 r

Dziękujemy za dobrą współpracę – nauczyciele chemii