Wykład o judaizmie

„Wciąż ten wieczny dylemat: co robić, kiedy zdarzy ci się żyć tuż obok cierpienia, niesprawiedliwości, opresji, przemocy, demagogii, szowinizmu, fundamentalizmu religijnego i fanatyzmu – co wtedy robisz? Jak użyć swojego głosu, jeżeli założyć, że twój głos jest słyszalny, że dzierżysz pióro i możesz się nim posłużyć?”

Amos Oz

20 listopada w III Liceum Ogólnokształcącym Pan Szymon Zadumiński, asystent rabina z łódzkiej gminy żydowskiej wygłosił wykład na temat judaizmu. Zgromadzeni w auli szkolnej uczniowie klas 1c i 2d zapoznali się z niełatwym do opisania podczas dwugodzinnej lekcji obrazem świata narodu wybranego.

Nie uda się zawrzeć w dwóch zdaniach opowieści o losach ludu Izraela – narodu Pisma, jednakże perspektywy zakreślane przed słuchaczami, tak rozległe, bo sięgające początków tradycji judaistycznej, i będące próbą zrozumienia współczesnej sytuacji na Bliskim Wschodzie, pozwoliły spojrzeć na relacje polsko – żydowskie w duchu tolerancji i akceptacji. Pozostawać nie w obrębie odgradzających murów, ale nauczyć się żyć „tuż obok”.

Aleksandra Francuz