Home
Warsztaty anglojęzyczne

Warsztaty anglojęzyczne

W marcu i kwietniu klasy z rozszerzonym językiem angielskim wzięły udział w kolejnych warsztatach z wolontariuszami. W poniedziałek 27 marca klasa 1D spotkała się z Antoinem z Francji. Uczniowie wzięli udział w quizie wiedzowym dotyczącym Francji, wykazali się przy okazji zaskakującą, nawet dla prelegenta, wiedzą z historii. Dowiedzieli się ile rodzajów sera istnieje we Francji i ile bagietek konsumują Francuzi.  W takim samym spotkaniu wzięła udział klasa 2d w dniu 18 kwietnia.
28 marca 2D spotkała się z Tatevik z Armenii. Wysłuchawszy prezentacji o tym dość egzotycznym kraju, uczniowie zadawali pytania dotyczące interesujących ich kwestii.

17 kwietnia klasa 1D odbyła także spotkanie z Paulą Sachtleben. Paula pochodzi z Niemiec i przygotowała dla młodzieży warsztaty w języku angielskim na temat Niemiec. Uczniowie poznali oryginalne wersje baśni braci Grimm, tradycje związane z jarmarkami adwentowymi czy też informacje o różnorodnościach dialektów w Niemczech.

Wszystkie warsztaty odbywały się w języku angielskim, będąc dla uczniów nie tylko ciekawą lekcją języka, ale przede wszystkim świetną okazją, aby sprawdzić siebie w autentycznej sytuacji komunikacji z obcokrajowcami nieznającymi języka polskiego.
 
i jeszcze głos jednej z uczennic:
Poznaliśmy na przykład prawdziwą historie Kopciuszka, Roszpunki i Śnieżki. Niemieckie baśnie braci Grimm zdecydowanie odbiegają od disnejowskich historii.
Paula poleciła nam kilka miejsc do zwiedzania w Niemczech, na przykład Moguncję, miasto na zachodzie kraju. Znajduje się tam Muzeum Gutenberga, który urodził się właśnie w tym mieście. Powstało ono w 1900 roku i jest jednym z najstarszych muzeów drukarstwa na świecie! Miasto ma bardzo urokliwy rynek oraz charakterystyczne dla niemieckiej architektury zabudowę. Myślę, że to świetne miejsce do zwiedzania!
Paula opowiedziała nam również o dialektach w Niemczech. Dialekt to określona odmiana jakiegoś języka. To coś innego niż akcent, bo wiąże się również z gramatyką, nie tylko słownictwem. Paula opowiedziała o dialektach, których w Niemczech jest wiele! W praktyce wyglada to podobnie jak polskie gwary. Osoba mieszkająca na południu kraju może nie dogadać się z mieszkańcem z przeciwnej części kraju.
Jesteśmy bardzo zadowoleni ze spotkania z Paulą. Dzięki jej opowieściom z pewnością dowiedzieliśmy się więcej o Niemczech.
Zuzia Rzepka 1D