Turniej debat oksfordzkich IPN-u

Dnia 21 lutego 2014 r. odbył się drugi turniej debat oksfordzkich, organizowany przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Była to już druga edycja tych zawodów. W tym roku naszą szkołę reprezentowały aż dwa zespoły. Pierwszy składał się z uczniów klasy 2d: Igi Ciesielskiej, Karola Mędaka, Krzysztofa Konopczyńskiego i Janka Boińskiego. W skład drugiego wchodzili uczniowie klasy 1d: Michał Dymarski, Adam Zabel i Kasper Jarzyński oraz Sebastian Kubera z 2d.

Motywem tegorocznego turnieju były druga wojna światowa i jej konsekwencje dla Polski. Musieliśmy zmierzyć się z następującymi tezami:

„Powstanie Warszawskie było narodową katastrofą”

„Polska powinna przystąpić do paktu antykominternowskiego”

„Kompromis z komunistami w 1945 roku był historyczną koniecznością”

„Powojenny układ granic był korzystniejszy dla Polski”

„W imię pojednania polsko – ukraińskiego Polacy powinni poświęcić pamięć o zbrodni wołyńskiej”

„Polski wysiłek zbrojny w czasie II wojny światowej został zmarnowany”

Tegoroczne rozgrywki dzieliły się na dwie części. Najpierw miała miejsce faza grupowa, a w niej każda drużyna brała udział w trzech debatach. Tylko najlepszy zespół z całej grupy przechodził do etapu półfinałowego.

Niestety drużyna klasy 1d nie przeszła dalej, jednak udało im się zakończyć turniej z dwoma zwycięstwami, co jest nie lada wyczynem z uwagi na fakt, że nie mieli żadnego doświadczenia i były to ich pierwsze przemówienia w formacie oksfordzkim! Druga drużyna jak burza przeszła przez fazę grupową i zakończyła ją z trzema zwycięstwami. Jednak w półfinale nie udało się nam pokonać drużyny z Leszna. Kolejnym starciem była debata o trzecie miejsce z VI LO z Poznania. Tutaj też się nie powiodło i ostatecznie dzień zakończyliśmy z 4 miejscem w Wielkopolsce.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że na turnieju spotkaliśmy absolwentów naszej szkoły: Darię Majewską i Artura Lorka, którzy krytycznym okiem przyglądali się przemówieniom uczestników (mieli za zadanie oceniać je pod kątem tego, czy mówcy przestrzegają zasad) oraz Macieja Giepadrę, który pełnił funkcję marszałka debaty i kontrolował czas przeznaczony na przemówienia.

Tegoroczny turniej z pewnością pozostawił niedosyt, dlatego z niecierpliwością czekamy na tegoroczne Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich, które odbędą się w dniach 28-30 marca (III LO będzie debatować w niedzielę 30 marca). Mamy nadzieję, że tym razem uda nam się stanąć na podium.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Studenckiej Agencji Fotograficznej WNPiD UAM.

Iga Ciesielska