Sprawozdanie z podróży do Niemiec

W dniach 6-13 marca grupa uczniów z naszej szkoły, pod opieką p. prof. Karoliny Berdzik i p. prof.Joanny Baron-Grzesiak brała udział w wymianie uczniowskiej ze szkołą w Brunszwiku. Pierwszego dnia, po miłej podróży pociągiem zostaliśmy ciepło przywitani przez pogodę oraz nasze koleżanki i kolegów z Gaußschule. Ten pierwszy dzień wszyscy spędzili na poznawaniu naszych „nowych rodzin”. Następnego dnia spotkaliśmy się w szkole – uczestniczyliśmy w lekcjach i dzięki temu mogliśmy dostrzec różnicę w systemie edukacji obu państw. Po południu poszliśmy na krótki spacer po Brunszwiku – jest to małe i urocze miasto, w którego centrum znajduje się zamek. Kolejny dzień spędziliśmy na zwiedzaniu zamku cesarskiego w Goslar. Mogliśmy zobaczyć wspaniałe malowidła ścienne w średniowiecznej budowli. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie miasteczka o bardzo specyficznej architekturze. Dwa kolejne dni poświęciliśmy polsko-niemieckiej integracji. Czas wolny spędzaliśmy wspólnie poznając uroki miasta. W poniedziałek udaliśmy się do zaśnieżonego Hamburga. Po długotrwałej podróży pociągiem odbyliśmy godzinny rejs promem, z którego mogliśmy podziwiać wielkie statki handlowe, spichlerze oraz stare stocznie. Po przerwie na lunch i drobne zakupy wsiedliśmy w pociąg powrotny do Brunszwiku. W przedostatnim dniu udaliśmy się do Wolfsburga. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć proces produkcji samochodów marki Volkswagen. Po krótkiej przejażdżce po fabryce mogliśmy zwiedzić cały kompleks Autostadt. Dzięki przewodnikowi poznaliśmy historię niektórych aut. W poszczególnych budynkach o ciekawej i bardzo nowoczesnej architekturze znajdowały się takie samochody jak: Porsche, Audi, Bugatti, Skoda, Lamborghini, Seat, Volkswagen. Mogliśmy podziwiać je od zewnątrz jak i wewnątrz. Było też miejsce do zaprojektowania swojego pojazdu. Wieczorem w szkole niemieccy przyjaciele zorganizowali dla nas pożegnalną kolację. W środę nadszedł czas na ostatnie wspólne śniadanie, po którym pojechaliśmy na dworzec kolejowy. O 11:30 wsiedliśmy do powrotnego pociągu. Bez przeszkód z przesiadką w Berlinie dojechaliśmy do Poznania.

Uczestnicy wymiany