Home
O poezji. Z Collegium Maius do CENTRUM KULTURY ZAMEK

O poezji. Z Collegium Maius do CENTRUM KULTURY ZAMEK

O poezji. Z Collegium Maius

do CENTRUM KULTURY ZAMEK 

„Iłła z Gajowej”

 

22 marca br. uczniowie klasy 3D uczestniczyli w warsztatach „Iłła z Gajowej” przeprowadzonych przez dr Lucynę Marzec. Warsztaty poświęcone były życiu i twórczości XX- wiecznej polskiej poetki, Kazimiery Iłłakowiczówny.

Nasze spotkanie zaczęło się od przyjrzenia się zdjęciu pokoju Iłły, znajdującego się w kamienicy przy tytułowej ulicy Gajowej w Poznaniu, co stało się punktem wyjścia do omówienia, jak wyglądało życie poetki podczas mieszkania w naszym mieście. Następnie dr Lucyna Marzec zaprezentowała nam ciekawe fakty z życia poetki. Mogliśmy dowiedzieć się o nieścisłości dotyczącej prawdziwej daty urodzenia autorki, znajomości jej dziadka z wieszczem narodowym, Adamem Mickiewiczem, jej życiu jako sekretarki Józefa Piłsudskiego oraz radczyni, a także korepetytorki. Dodatkowo zaprezentowanie zdjęcia dobytku Kazimiery Iłłakowiczówny pozwoliło nam na poznanie charakteru poetki, wykazującej się dużym praktycyzmem, który można podziwiać, oglądając kufer podróżny powstały z półki na książki.

Druga część warsztatów dotyczyła zestawienia wierszy autorki ( „Upiorek”, „Bezładne kwiaty zmęczenia” oraz „Poezja”) z wierszami Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Juliana Tuwima oraz Wisławy Szymborskiej o podobnej tematyce do wierszy Iłłakowiczówny. Dzięki temu poznaliśmy styl autorki oraz jej spojrzenie na tematy: upiorów, smutku oraz poezji.

Warsztatowy charakter spotkania na temat Kazimiery Iłłakowiczówny w murach Collegium Maius poszerzył znajomość tekstów autorki, której nazwisko i niektóre z utworów  wybrzmiały na lekcji języka polskiego oraz powiązać je z kontekstem biograficznym.

 

 

Jagoda Lecińska, kl.3D

 

Poznań Poetów 2023

ZWROTNICE I ZWROTY W POEZJI

CENTRUM KULTURY ZAMEK 

16‒20 maja 2023

 

19 maja o godzinie 16.30 odbył się wykład ks. prof. Alfreda Wierzbickiego, wybitnego teologa, historyka, publicysty, miłośnika literatury, a także poety, pod tytułem ,,Czy poezja do zbawienia jest koniecznie potrzebna?”.

Ks. prof. rozpoczął wykład od wyjaśnienia idei zbawienia. Zdefiniował ją jako obietnicę pełni duchowego doskonalenia, jako boski dar, gdzie Bóg jest zbawcą i odkupicielem. Zaznaczył, że pojęcie można rozumieć na różne sposoby w zależności od religii czy jej braku.  Nawiązał do określenia przeczłowieczenia pochodzącego z ,,Boskiej komedii” Dantego Alighieri, które podkreśla, że ludzka tożsamość podczas zbawienia jest cały czas w zmianie i  jest  dobra.

Wykładowca użył stwierdzenia, że religie żyją poezją, ponieważ jest jej najbardziej pierwotnym żywiołem. Zaznaczał, że praca i poezja tworzą człowieka oraz jego życie. Potwierdził to etymologią samego słowa. Wyraz pochodzi od greckiego ,,poesis”, czyli tworzenia, działania. Nawiązał do filozofii św. Augustyna z Akwinu, według której tylko Bóg może zbawić, człowieka, który z natury jest istotą twórczą, czyli poetą.  Dlatego słowo to jest jednym z kluczowych pojęć teologicznych.

Ks. prof. Wierzbicki pokazuje, że widać ją już w początkach ewangelizacji, w Starym Testamencie. Tłumaczy, że wiara chrześcijańska opiera się przede wszystkim na słuchaniu słowa. Na popularność poezji w tych czasach wskazują hymny dziękczynne za zbawienie oraz ,,Listy św. Pawła”, w których są przedstawione najwyższe ideały życia duchowego.

Pod koniec wykładu teolog przywołał wiersz Czesława Miłosza ,,Dar”. Podmiot liryczny docenia życie oraz jego codzienność. Traktuje je jako tytułowy dar. Żyje teraźniejszością, myślą filozoficzną epikureizmu ,,Carpe diem”, czyli ,,Chwytaj dzień”. Ks. prof. zaznacza, że sentencja czasem jest źle rozumiana. Tłumaczy ją jako pogodzenie się z kruchością ludzkiej egzystencji i radością z dnia dzisiejszego. Wykładowca wykorzystał na koniec słowa pochodzące z ,,Fausta”  Johanna Wolfganga von Goethego, ,,Trwaj chwilo jesteś piękna”.

Dwoma kluczowymi słowami wykładu ks. prof. Alfreda Wierzbickiego stały się pojęcia: zbawienie i poezja. Wykładowca nie podał dokładnej odpowiedzi, zaznaczył jednak, że poezja jest środkiem do zbawienia i ma bardzo duże znaczenie. Słuchacze mieli okazję zadania pytań oraz przedstawienia swoich refleksji, do których zachęcał monolog teologa.

 

 

Zuzanna Rudnicka, 3D