Nie ma roku bez roku…
Rok 2022 upłynął pod znakiem romantyzmu. Podczas narodowego czytania mogliśmy po raz kolejny usłyszeć ,,Ballady i romanse” A. Mickiewicza. Również uczniowie klasy 2 D zmierzyli się z tym zbiorem, przygotowując syntetyczny zapis lektury (w załączeniu).
Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Wisławy Szymborskiej. We wszystkich klasach wybrzmiały teksty Noblistki jako konteksty do omówionych epok. Finał obchodów Roku W. Szymborskiej przewidujemy na listopad 2023 roku, łącząc twórczość Noblistki z poetyckim listopadem.
Tymczasem korzystamy z tego, co oferuje nam kulturalny Poznań. I tak 10 maja w Bibliotece Wojewódzkiej w Poznaniu odbyło się spotkanie z prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Michałem Rusinkiem, sekretarzem W. Szymborskiej, zatytułowane
,,O Wisławie Szymborskiej chwila…” , w którym uczestniczyły uczennice naszej Szkoły. Oto ich zapisy tego wydarzenia.
Jedno wydarzenie, dwa spojrzenia…
10 maja o godzinie 17.30 w Bibliotece Wojewódzkiej w Poznaniu odbyło się spotkanie z prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Michałem Rusinkiem, zatytułowane ,,O Wisławie Szymborskiej chwila…” . Prowadzącą była prof. Elżbieta Winiecka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Czytelnicy w czasie dyskusji mogli lepiej poznać postać Szymborskiej. Michał Rusinek opowiedział, jak zdobył posadę sekretarza Poetki oraz na czym polegała jego praca. Skupiała się głównie na prowadzeniu korespondencji oraz staniu w kolejce przez wiele godzin na poczcie. Czas ten jednak się skrócił po tym, jak został opublikowany artykuł o Michale Rusinku jako sekretarzu Szymborskiej. Pracownicy poczty rozpoznawali sekretarza i pozwalali na wysyłanie korespondencji bez stania w kolejce.
Spotkanie w dużej mierze koncentrowało się na poezji Szymborskiej. Michał Rusinek zaznaczał, że Poetka zawsze miała szczęście do tłumaczy, z którymi zazwyczaj utrzymywała bliskie relacje. Dzięki temu Autorka cieszy się popularnością aż w 42 krajach. Jest najczęściej tłumaczonym polskim autorem. Gdy Elżbieta Winiecka zapytała, czy Profesor ma ulubiony wiersz, odpowiedział, że nie. Podkreślił jednak, że zawsze potrafi znaleźć wiersz, który idealnie odwołuje się do aktualnych wydarzeń z Jego życia i taki jest jego ulubionym. Pokazuje to uniwersalność poezji Noblistki.
Prowadząca zakończyła spotkanie pytaniem o to, jak zachęcić młodzież do czytania utworów Wisławy Szymborskiej. Profesor nie potrafił dokładnie odpowiedzieć. Zaznaczył jednak, że coraz częściej widzi poezję Noblistki w otaczającym go świecie. Jako przykład podał wykonanie piosenki przez ,,Sanah” do słów wiersza ,,Nic dwa razy”. Opowiadał, że skłoniło to uczniów szkół do zadawania pytań o Szymborską swoim polonistom.
Prof. Elżbieta Winiecka, jak i sami czytelnicy mieli okazję do zadania pytań, na które udzielił odpowiedzi prof. Michał Rusinek, wieloletni sekretarz Poetki. Dzięki temu dyskusja literacka ,,O Wisławie Szymborskiej chwila…” pozwoliła na pogłębienie wiedzy o życiu i poezji Noblistki oraz poznanie paru anegdot związanych z Jej życiem.
Podczas spotkania wypowiedział się także biograf ojca Szymborskiej, nawiązując do czasów dzieciństwa Noblistki, co było zaskoczeniem dla samego Gościa.
Zuzanna Rudnicka
Literacka dyskusja „O Wisławie Szymborskiej chwila…”
10 maja w Bibliotece Wojewódzkiej można było posłuchać literackiej dyskusji o Wisławie Szymborskiej oraz Jej twórczości poprowadzonej przez profesor Elżbietę Winiecką oraz profesora Michała Rusinka (byłego pierwszego sekretarza Wisławy Szymborskiej oraz prezesa Jej fundacji).
Na początku dowiedzieliśmy się, w jaki sposób prof. Rusinek poznał Poetkę, a następnie o wydarzeniach, które zadecydowały o objęciu przez Niego funkcji sekretarza.
Później poznaliśmy zadania, którym musiał stawić czoła, jak chociażby rozdzielanie korespondencji czy przygotowanie podróży do Sztokholmu (W. Szymborska nie chciała, by robiono jej zdjęcia, a na wszelakie prośby odpowiadała: „Gdy będę młodsza…”). Usłyszeliśmy również wiele anegdot oraz ciekawostek z życia Wisławy Szymborskiej, takich jak fakt, iż nie chciała otrzymać Nagrody Nobla i często zapominała tytuły swoich wierszy.
Zaskoczyła mnie natomiast informacja, że jest Ona autorką, której wiersze były najczęściej tłumaczone na języki obce oraz że współcześnie jest bardzo popularna w krajach Europy Zachodniej, a szczególnie we Włoszech i Hiszpanii. Sama Poetka była dość skryta i na każde trudne lub niekomfortowe pytanie odpowiadała zabawną historyjką. Uważała również, że człowiek nie jest w stanie wszystkiego doświadczyć. Jak stwierdził prof. Rusinek, „żeby poznać W. Szymborską, należy czytać jej wiersze.”
Sądzę, że ta dyskusja literacka była bardzo interesująca i warta uwagi. Przede wszystkim bardzo spodobały mi się przezabawne anegdotki, które opowiadał prof. Rusinek i atmosfera, jaka panowała podczas spotkania. Uważam, że dowiedziałam się wielu nowych, zaskakujących informacji o naszej Noblistce oraz poznałam Ją z bardziej „ludzkiej” strony. Ta dyskusja zachęciła mnie do sięgnięcia po wiersze W. Szymborskiej. Było to moje pierwsze tego typu spotkanie, liczę jednak, że w najbliższej przyszłości ponownie trafię na podobne. Myślę, że był to bardzo dobrze wykorzystany czas, dlatego gorąco zachęcam do brania udziału w tego typu wydarzeniach ;).
Alicja Rogulska