Mecze matematyczne
Mecze matematyczne były popularną formą prezentacji dorobku naukowego matematyków okresu renesansu. Najsłynniejsze odbywały się we Włoszech w XVI w. Brało w nich udział dwóch uczonych. Polegały na publicznym przekazaniu sobie przez zawodników zestawów zadań (np. 30) oraz umówieniu na następne spotkanie za jakiś czas (np. za 4 tygodnie). Na drugim spotkaniu każdy przedstawiał rozwiązania zadań przeciwnika. Zwycięzcą zostawał ten, kto zrobił więcej zadań. Zwyczajową nagrodą było fundowanie przez przegranego obiadu dla tylu przyjaciół wygrywającego, ile wynosiła różnica liczby rozwiązanych przez nich zadań.
Obecnie mecze są nie tylko ciekawym konkursem, ale niezwykłą okazją do uczenia się matematyki, rozwijania umiejętności argumentowania, prezentowania rozwiązań, uważnego śledzenia rozumowań i znajdowania w nim luk i błędów. Uczą też współpracy w grupie.
24 października 2014 r. rozpoczęły się rozgrywki eliminacyjne Wielkopolskich Meczów Matematycznych (WMM). Jest to już druga edycja turnieju w Wielkopolsce, a jej organizatorami są Poznańska Fundacja Matematyczna, Wydział Matematyki i Informatyki UAM oraz nauczyciele ze szkół poznańskich, które brały udział w I edycji WMM (II LO, V LO, VIII LO, LO św. Marii Magdaleny). Koordynatorem turnieju jest pan Paweł Perekietka (V LO).
W szranki stanęły drużyny ośmiu poznańskich liceów: I LO, II LO, III LO, V LO, VI LO, VII LO, VIII LO i LO św. Marii Magdaleny. W turniejowej grupie A znalazły się: I LO, II LO, VI LO, LOMM, w grupie B III LO, V LO, VII LO, VIII LO. W czasie trzech kolejek meczów matematycznych I rundy, drużyny będą walczyć w ramach swych grup o wejście do II rundy meczów. Do II etapu przejdą najlepsze dwie drużyny z każdej z grup.
Reprezentacja naszej szkoły pod opieką pana prof. Rafała Rożka stawiła się na Wydziale Matematyki i Informatyki na Morasku. Przeciwnik był niezwykle trudny – renomowane i ciągle (jeszcze) lepsze w rankingach od nas VIII LO. Zmotywowani byli wszyscy uczestnicy. Liczyła się współpraca, nietypowe myślenie, umiejętność wychwytywania błędów przeciwnika. Co prawda ostatecznie przegraliśmy, ale wstydzić się nie możemy – rozwiązaliśmy zadania, staraliśmy się bardzo. Nabraliśmy też nieco doświadczenia, co postaramy się wykorzystać w następnym meczu.
Skład naszego zespołu:
Karol Loręcki 1a
Jacek Gulij 1c
Justyna Graczyk 2a
Arkadiusz Rogacki, Jacek Kaczor, Paweł Gwizdek 3a
Marta Tarka, Cezary Gałązkiewicz, Piotr Górny, Wojciech Obst 3c
Uczestnikom meczu należą się gratulacje i trzymamy kciuki za powodzenie w następnych rozgrywkach.
Małgorzata Rożek
(Wstęp artykułu zaczerpnięty został ze strony Fundacji Matematyków Wrocławskich, która jest organizatorem Dolnośląskich Meczów Matematycznych).