KOŁO PRZYJACIÓŁ ARMII KRAJOWEJ IM. F. MARCINIKA

Armia Krajowa była jedną z najlepiej zorganizowanych i największych armii podziemnych w okupowanej Europie czasów II wojny światowej. Stanowiła ona symbol takich wartości jak patriotyzm i męstwo. W 2022 r. obchodziliśmy 80. Rocznicę jej utworzenia. Z tej okazji członkowie koła i uczniowie klas: 1a i 1c uczestniczyli w różnych przedsięwzięciach na terenie Poznania. Jesienią braliśmy udział w uroczystościach powstania Polskiego Państwa Podziemnego pod Pomnikiem PPP i AK.  Zwiedzaliśmy też wystawę poświęconą Żołnierzom Armii Krajowej Okręg- Wielkopolska.  Wystawa została udostępniona przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Naszą uwagę przykuła biografia płk Jana Górskiego, bohaterskiego żołnierza AK i WiN-u. Warto nadmienić, iż Pan Pułkownik wielokrotnie uczestniczył w spotkaniach i uroczystościach organizowanych na terenie naszej szkoły. Ze smutkiem dowiedzieliśmy się Jego śmierci. Pogrzeb odbył się w październiku 2022 r. z udziałem wojskowej asysty honorowej  na cmentarzu junikowskim.  W wydarzeniu tym brała  udział  delegacja naszego koła AK oraz Sztandar III LO w Poznaniu. Rok szkolny zamknęliśmy spotkaniem z weteranami Armii Krajowej.

Violetta Dworecka