Jasełka 2013

W ostatni czwartek i piątek przed świętami nasze Liceum jak zwykle rozbrzmiewało śpiewem kolęd i składanymi życzeniami – czyli odbywały się spotkania opłatkowe dla całego Grona Pedagogicznego i wszystkich Pracowników Szkoły, dla absolwentów i dla każdej klasy indywidualnie. Radość prezencików, dobrych słów ma w sobie coś ujmującego – dobrze, że takie dni są w szkole. Tradycyjnym elementem tych uroczystości są oczywiście tzw. jasełka. Tym razem w wykonaniu klas drugich i wielu innych dzielnych pomocników udało się nam zrobić montaż słowno-filmowo-muzyczny na temat człowieczeństwa i tajemnicy Wcielenia.

Oto kilka tekstów, zdjęć i część filmowa w załączniku:)

„W ostatnich dziesięcioleciach historii duchowej Europy dziwne rzeczy działy się z człowiekiem. Poczuł się on osobą wolną, niepodległą, nieograniczoną, autonomiczną, odpowiedzialną tylko wobec siebie i własnego prawa( …) i odkrył, że na samym dnie swej istoty nie jest wcale sobą, lecz nieprzeniknionym, przeraźliwym chaosem wszystkiego i wszystkich.

Człowiek szukający w samym sobie SAMOUZASADNIENIA zapada się w niezmierzone otchłanie własnej duszy” K.Rahner

„Nieszczęsny ja człowiek, łatwo przychodzi mi chcieć tego, co dobre, ale wykonać – nie.

Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię to zło, którego nie chcę.

Nieszczęsny ja człowiek! Któż mnie wyzwoli?” por Rz 7,18-24

„Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie.

„W NIM było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła” J1,4

„Nie jesteście już synami nocy i ciemności – wszyscy wy bowiem jesteście synami światłości i synami dnia” Tes 5,4-5

1.Narodziłem się nagi, abyś ty potrafił wyrzekać się samego siebie.
2.Narodziłem się ubogi, abyś ty mógł uznać Mnie za jedyne bogactwo.
3.Narodziłem się w stajni, abyś ty nauczył się uświęcać każde miejsce.

4.Narodziłem się bezsilny, abyś ty nigdy się Mnie nie lękał.
5.Narodziłem się z miłości, abyś ty nigdy nie zwątpił w Moją miłość.
6.Narodziłem się w nocy, abyś ty uwierzył, iż mogę rozjaśnić każdą rzeczywistość spowitą ciemnością.
7.Narodziłem się w ludzkiej postaci, mówi Bóg, abyś ty nigdy nie wstydził się być sobą.
8.Narodziłem się jako człowiek, abyś ty mógł stać się synem Bożym. Lambert Noben

On stał się człowiekiem, byś Ty człowieku pojął kim naprawdę jesteś

Byś Ty mógł stać się człowiekiem, co w wieczności ma swój dom.