Home
Gwarowa Sesja

Gwarowa Sesja

Wiaruchna, pogodojmy po naszymu!  Sesja klas  Id i IId

                Już po raz kolejny przekonaliśmy się, iż ciężka i rzetelna praca może przynieść satysfakcjonujące efekty! Aby sfinalizować projekt: „Dialekt wielkopolski i gwara poznańska na tle pozostałych dialektów”  22 marca, organizację i pracę zaczęliśmy już we wrześniu.

Na dobry początek przygotowań nie mogliśmy narzekać. Aby przybliżyć nam zagadnienie gwary poznańskiej, spotkaliśmy się z wybitnymi znawcami w tej dziedzinie,  Jackiem Hałasikiem- prowadzącym audycję „Jasny fyrtel” w Radiu Merkury  oraz Juliuszem Kublem- twórcą i „ojcem” Starego Marycha.

Szczególnie ostatni miesiąc przed sesją był nad wyraz pracowity. Wielogodzinne próby, burza mózgów, niejednokrotne poprawki scenariusza, nieporozumienia i duża dawka adrenaliny w końcu pozwoliły na stworzenie planu tegorocznego gwarowego spotkania.  A co udało nam się przedstawić?

Pomysłów było wiele. Poczynając od zaprezentowania definicji gwary, przez przygotowanie regionalnych potraw, których składnikami były cechy charakterystyczne dla danego dialektu,  przeprowadzone wywiady aż po scenki rodzajowe i filmy własnej produkcji. Jeden z nich prezentowaliśmy podczas ,,Blauki na bis ze Starym Marychem” -przedsięwzięcia  upamiętniającego wyemitowanie 30 lat temu  przez Poznańską Rozgłośnię Polskiego Radia pierwszej gawędy o Starym Marychu.

Z kolei  na naszej szkolnej estradzie mogliśmy poznać prawdziwą poznańską rodzinę, która świetnie oddała charakter tematyki tegorocznego spotkania. Jako klasy humanistyczne pragnęliśmy zaprezdntować zdolności dziennikarskie. Widzowie mogli obejrzeć fragment wywiadu z Jackiem Hałasikiem dotyczący jego doświadczeń z naszym regionalnym językiem. W „Sprawie dla reportera”  próbowaliśmy odgadnąć zagadkę rzekomego romansu Starego Marycha. Humorystyczny sposób przedstawienia treści  spotkał się z pozytywnym przyjęciem ze strony zaproszonych gości, którzy docenili nasze aktorskie i reżyserskie zmagania.

Czym była dla nas ta sesja? Przede wszystkim niezwykłą przygodą, w której doskonaliliśmy umiejętność pracy w grupie ( W tym roku przedsięwzięcie było nader śmiałe, sesję przygotowywały dwie klasy) , poszerzaliśmy naszą wiedzę o gwarze i dialektach oraz sprawdzaliśmy  swoją  kreatywność . Sprawdziliśmy się w rolach: dziennikarzy, aktorów, prezenterów, reżyserów i scenarzystów.

A nie udałoby się nam tego dokonać bez pomocy i wkładu pani profesor Beaty Błaszczyk, która przejęła opiekę nad naszym projektem. Serdecznie dziękujemy za cierpliwość i cenne rady. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenie przyczynią się do kultywowania pamięci o naszych poznańskich korzeniach.

Marta Dorna i Natalia Banica, klasa 2d