Debaty

DEBATY

W tym roku szkolnym zaczęliśmy debatować już w październiku. Na początku braliśmy udział w zajęciach organizowanych przez Młodzieżowy Klub Debat. W ramach tego przedsięwzięcia, przez ponad dwa miesiące, co tydzień we wtorek, były organizowane debaty. Tezy były bardzo zróżnicowane. Jedna z pierwszych brzmiała: Ta Izba uważa, że Tęczę należy usunąć. Chodziło tu oczywiście o tęczę na pl. Zbawiciela w Warszawie, która spłonęła 11 listopada. Temat debaty był odpowiedzią na aktualne wydarzenie, które było bardzo często komentowane w mediach. Następnie dyskutowaliśmy o tym, czy Tama Trzech Przełomów jest potrzebna Chinom oraz czy przeprosiny za wandalizmy wobec ambasady Federacji Rosyjskiej, w czasie Marszu Niepodległości, były potrzebne.

Oprócz tego, 2 grudnia 2013 r., reprezentacja III LO, w skład której wchodzili: Iga Ciesielska, Jan Boiński, Karol Mędak oraz Krzysztof Konopczyński, została zaproszona na debatę do V LO. Tym razem debatowaliśmy nad obiektywnością mediów. Teza brzmiała: Ta Izba uważa, że media publiczne nie są obiektywne. Reprezentowaliśmy stronę propozycji (zgadzaliśmy się z tezą) i wygraliśmy!

Następna poważniejsza debata odbyła się 10 grudnia w murach naszej szkoły. Ponownie debatowaliśmy z V LO.  Tym razem spieraliśmy się o to, czy Ukraina powinna się integrować z Unią Europejską. Po emocjonującej debacie, w której zostały poruszone kwestie zarówno gospodarcze, etnograficzne, społeczne, jak i polityczne, marszałek debaty i zarazem sędzia orzekł, że wygrało V LO,  a różnica wynosiła tylko 2 punkty.

Już niedługo odbędzie się kolejny turniej debat oksfordzkich, organizowany przez IPN, Wydział nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich. Mamy nadzieję, że uda nam się zajść w tym roku jeszcze dalej niż w ubiegłym.

Iga Ciesielska, 2d