Poznańska Liga Debat

Dnia 29.05.15 uczniowie III LO w składzie: Paweł Anuchowski, Agata Galikowska, Maciej Kowalczyk oraz Basia Sip, wzięli udział w Poznańskiej Lidze Debat organizowanej przez Klub Debat UAM. W Lidze wystąpiły również reprezentacje szkół:

• I LO
  • II LO
  • V LO
  • VI LO
  • XXV LO

Zmagania te były nowym wyzwaniem dla naszych mówców. Po raz pierwszy zmierzyli się oni z systemem parlamentarnym. Wymagało to zgłębienia zasad jego funkcjonowania i poznania nowej strategii, co okazało się wcale nie prostym zadaniem.

Tezy, z którymi przyszło się zmierzyć „trójkowiczom”, brzmiały następująco:

• „Ta Izba wprowadziłaby Jednomandatowe Okręgi Wyborcze w wyborach parlamentarnych w Polsce.” (III LO jako opozycja)
  • „Ta Izba uważa, że w państwach członkowskich Unii Europejskiej wszelkie nauczanie ponadpodstawowe powinno odbywać się w języku angielskim.” (III LO jako opozycja)
  • „Ta Izba żałuje upowszechnienia się kultury i sztuki, które gloryfikują bogactwo materialne i jego zdobywanie.” (III LO jako rząd)

Nasza drużyna zmierzyła się kolejno z VI LO, II LO, V LO. Po bardzo zaciętych i emocjonujących bojach udało nam się pokonać II LO, natomiast w boju z VI LO i V LO ponieśliśmy porażkę i nie awansowaliśmy do finału.

Porażki były nieznaczne. Najlepszym mówcą całej Ligi został wybrany Maciej Kowalczyk. Otrzymał on nagrodę w dniu 12.06.15 podczas wielkiego finału, w którym zmierzyła się drużyna II LO z V LO. Triumfatorem całej Ligi zostali dysputanci z V LO i otrzymali nagrodę zwycięzcy.

Wszystkim mówcom serdecznie gratulujemy za starania i godne reprezentowanie szkoły i mamy nadzieję na osiąganie coraz to lepszych wyników w nadchodzących pojedynkach!

debata2 debata3 debata4