Przygoda z Romanem Brandstaetterem
W dniach 5-7 grudnia w Trzciance odbywał się połączony z innymi działaniami o charakterze kulturalnym IV Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. III LO zaistniało na nim po raz pierwszy, ale za to ze zdwojoną siłą.
Na scenie wśród zgłoszonych do konkursu recytatorów z różnych części Polski znaleźli się zwycięzcy szkolnego etapu konkursu Poetycki listopad z R. Brandtaetterem, Zuzanna Kamińska i Tytus Niewiedział. Oboje prezentowali wysoki poziom. Zuzanna interpretacją głosową tekstów R. Brandstaeetera ,,Litania o zbawienie od głupoty” oraz W. Broniewskiego ,,Ballady i romanse” otworzyła I część koncertu konkursowego w piątek, z kolei Tytus wystąpił w III części tego koncertu w sobotę, zaś w niedzielę pojawił się po raz drugi w koncercie galowym i zdobył wyróżnienie jury. Recytował teksty R. Brandstaeetera ,,Modlitwy.7″ oraz B. Leśmiana ,,Dwoje ludzieńków”.
Poza koncertem konkursowym składającym się z czterech części w piątek mieliśmy sposobność obejrzeć spektakl ,,Rekrutremy” w wykonaniu Teatru u Przyjaciół w Poznaniu. Sobota przyniosła możliwość uczestnictwa w warsztatach artystycznych prowadzonych przez aktora Teatru im.W.Horzycy w Toruniu, w spotkaniu z Elżbietą Wasyłyk- poetką, malarką, autorką tomu wierszy ,,Niebo nad sześcianem” oraz obejrzenia monodramu jej autorstwa ,,Mów mi Pierre” w wykonaniu Włodzimierza Ignasińskiego.
W niedzielę z kolei przed koncertem galowym miały miejsce kolejne warsztaty- tym razem spotkanie z jurorami, którzy podzielili się z recytatorami swoimi spostrzeżeniami na temat wysłuchanych recytacji oraz stworzyli możliwość indywidualnej konsultacji.
Czas koncertu galowego był ważny dla III LO z dwóch względów. Wśród recytatorów znalazł się jako wyróżniony Tytus Niewiedział, zaś sam koncert rozpoczął się prezentacją filmu o R.Brandstaetterze ,, Jestem, gdy jestem dobry” , przygotowanego w ramach projektu klasy IId. Była to prapremiera filmu, który będzie można wkrótce obejrzeć podczas sesji uczniów tejże klasy. Film został oceniony bardzo pozytywnie, doceniono jego wartkość, tempo i bogatą treść merytoryczną.
Spotkanie z poezją R.Brandstaettera pokazało, że tych, którzy ,,lubią poezję” wcale nie jest tak mało. Wielu nieustannie ,,błądzi po labiryncie poezji”…
Beata Błaszczyk