Szyfrowanie na Wydziale Matematyki

Szyfrowanie na Wydziale Matematyki i Informatyki

Dnia 21.01.2014 klasa 1c, w ramach swoich zajęć akademickich, wybrała się na Wydział Matematyki i Informatyki UAM.

Uczniowie uczestniczyli w wykładzie dr Michała Rena poświęconym  kryptografii. Prezentacja rozpoczęła się od Juliusza Cezara, który stworzył podstawy szyfru symetrycznego. Potem dowiedzieli się, jak działała Enigma. Zdumiewał fakt, że przed twórcami tego urządzenia szyfrantami byli głównie humaniści, znawcy języków, czy pasjonaci rozwiązywania rebusów i krzyżówek. Dopiero wywiad polski postawił na matematyków, co w tamtych czasach stanowiło precedens. Ostatnia część wykładu poświęcona była podpisowi elektronicznemu. Okazuje się, że i w tej dziedzinie królowa nauk ma coś do powiedzenia. Bez niej nie ma postępu!

Na koniec wizyty zostaliśmy oprowadzeni przez studentki matematyki po wydziale. Mogliśmy podziwiać pracownie komputerowe, sale wykładowe i ćwiczeniowe. Mamy nadzieję, że w przyszłym semestrze czekają nas równie ciekawe wyjścia.

Małgorzata Rożek