Pierwsze wrażenia Moniki i Ady z Ic
z akademickich zajęć z matematyki i fizyki.
Wyznaczniki i macierze… to nasza specjalność!
Jako klasa akademicka mamy obowiązek uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z tzw. przedmiotów rozszerzonych, w tym oczywiście z matematyki. Jako ich uczestnicy debiutowaliśmy 3 listopada 2009 r. Odtąd co czwartek spotykamy się, by pod czujnym okiem naszego wykładowcy, pana doktora Adama Marlewskiego z Instytutu Matematyki Politechniki Poznańskiej stawiać czoła matematycznym zadaniom. Mimo, że po naszych szkolnych zajęciach zazwyczaj jesteśmy nieco zmęczeni, przychodzimy na wykłady z uśmiechem. Czasem, bywa pod górkę – ale wiele z tych zajęć wynosimy. Macierze, wyznaczniki, wielcy matematycy i ich dokonania to zagadnienia jakimi zajmujemy się podczas czwartkowych spotkań. Sami także rozwiązujemy zadania przy tablicy, nabierając dzięki temu wprawy i utrwalając nowy materiał.
Podczas zajęć, nie brakuje również żartów i historyjek ( oczywiście matematycznych), opowiadanych przez naszego wykładowcę, który jest człowiekiem wyrozumiałym i cierpliwie tłumaczy nam „ jak rozwiązywać te matematyczne węzły i supły”.
Dynamiczne spotkanie z zasadami dynamiki.
6 listopada, popołudnie spędziliśmy wraz z panią profesor Emilią Misch na Wydziale Fizyki Politechniki Poznańskiej przy ul. Nieszawskiej. Uczestniczyliśmy tam w zajęciach poświęconych zasadom dynamiki Newtona. Obejrzeliśmy wiele fascynujących doświadczeń, w niektórych sami mogliśmy wziąć udział. Atmosfera była bardzo sympatyczna, dzięki aktywności wszystkich obecnych ( naszej także). Po zakończeniu pokazów i doświadczeń, mogliśmy z bliska pooglądać wszystkie przyrządy podczas nich używane. To też było ciekawe doświadczenie. Zwieńczeniem zajęć były kwiaty i podziękowania dla prowadzących je pracowników Politechniki. My, uczestnicy otrzymaliśmy dyplomy potwierdzające nasz udział w wykładach.
Monika Kąkolewska
Adrianna Małycha