Home
„I była miłość w getcie”-o sesji akademickiej klasy 2D

„I była miłość w getcie”-o sesji akademickiej klasy 2D

„I była miłość w getcie”-o sesji akademickiej klasy 2D

 

27 lutego odbyła się sesja klasy 2 „d”. Tak, jak sugeruje temat, skupiliśmy się na postaciach, które połączyło uczucie miłości w tych trudnych czasach, a mianowicie na postaci Marka Edelmana, autora książki „I była miłość w getcie”, i jego żony, Aliny Margolis- Edelman oraz korespondencji listowej z getta.

Od września ubiegłego roku nasza klasa pod okiem prof. Beaty Błaszczyk zajmowała się wybranym przez siebie na początku roku szkolnego zagadnieniem i włożyła całe serce w przygotowanie przedsięwzięcia. Podejmując się tego tematu, nasza klasa spotkała się z nie lada wyzwaniem, gdyż całość poruszała bardzo trudne i przejmujące  zagadnienie. Po miesiącach pracy, w czwartkowe południe przedstawiliśmy efekty naszej pracy w szkolnej auli.

W pierwszej części prezentacji  przybliżyliśmy postać Marka Edelmana, dopełniając wypowiedź fragmentami książki autorstwa Hanny Krall ,,Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz przedstawiając historię  jego żony. Wspomnieliśmy mające miejsce w Centrum Dialogu w Łodzi inicjatywy podjęte w Roku Marka Edelmana.

Naszą  uwagę skupiliśmy na listach, których przejmujące treści  zaprezentowaliśmy w drugiej części sesji przy dźwiękach nastrojowego akompaniamentu Stanisława Szyszki. Listy w nawiązaniu do tematu sesji skupiały się na miłości, jednak nie tylko na miłości romantycznej, ale także na miłości rodzinnej i przyjaźni. Przede wszystkim chcieliśmy jednak  ukazać realia wojny. Jak najbardziej zgadzamy się z Markiem Edelmanem, że należy ożywić tamtych ludzi, tamte momenty i tamte emocje.

Nakreśliliśmy historię poczty w getcie i opowiedzieliśmy o tamtejszych lokalach rozrywkowych – kawiarniach, restauracjach oraz kabaretach.

Sesję zamknęliśmy zaproszeniem do wspólnego oglądania filmu zrealizowanego na potrzeby edukacyjne Muzeum POLIN „Nie było żadnej nadziei”.

Prezentacja w szkolnej auli miała na celu ukazanie historii getta w sposób odmienny od tego, jaki wszyscy znamy z podręczników. Skupiliśmy się na bardzo ważnej wartości, jaką jest miłość.

Dzięki naszym działaniom poznaliśmy realizację sesji akademickiej od kuchni, poznaliśmy drugą stronę medalu. Wzbogaciliśmy się o kolejne doświadczenie. Całość nie wyszłaby tak bez wsparcia prof. Beaty Błaszczyk, której dziękujemy za wszelką pomoc

w organizacji tego wydarzenia.

Natalia Wiercińska, Matylda Rucińska, klasa 2d

zdjęcia: Aleksandra Błotny