Miniony rok kalendarzowy ogłoszony został Rokiem Zbigniewa Herberta. Rok 2018 pożegnaliśmy całkiem niedawno, ale spotkanie z twórczością autora ,,Przesłania Pana Cogito” w Trójce trwa. Już dziś uczniowie kl. II d z wychowawcą zapraszają w marcu do wzięcia udziału w sesji wieńczącej realizację projektu ,,Twarze Herberta” , zgłoszonego do programu Nowej Ery ,,Projekt z klasą”.
Zanim spotkamy się w szkolnej auli, by przedstawić efekty pracy metodą projektu, chcielibyśmy, zgodnie ze zwyczajem podsumowania minionego roku, przypomnieć działania podjęte w Roku Herberta, a dotyczące postaci i twórczości Pisarza.
We wtorek, 4 grudnia 2018 r., uczniowie klasy II d i III d mieli okazję wziąć udział w spotkaniu zatytułowanym Zmiany w recepcji Z. Herberta. Trzy twarze Herberta: klasyk, wieszcz Solidarności, poeta egzystencji (etyka, cierpienie, starość), które poprowadził dr Marcin Jaworski. Była to jedna z nielicznych okazji (na co zwrócił uwagę sam Prowadzący) do celebrowania Roku Herberta. Licealiści pod okiem Wykładowcy zmierzyli się z poezją Herberta, sytuując treści w kontekstach, biograficznym, historycznym i literackim. Spotkanie z dr. Jaworskim przybrało postać poszukiwania prawdy i piękna w poezji Herberta, sam autor ,,Jaskini filozofów” zresztą podkreślał, iż ,,tej garstce, która nas słucha, należy się piękno, ale także prawda”.
Za kontynuację tych poszukiwań można uznać wieczornicę ,,Nobel dla Herberta”, podczas której Zbigniew Herbert ( w którego rolę wcielił się Bartosz Niemier) nagrodzony literacką Nagrodą Nobla wygłosił noblowskie przemówienie. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce w czwartek 6 grudnia o godzinie 16.00 w szkolnej auli, która przez chwilę stała się prawdziwą poetycką i mikołajową kawiarenką. Herbertowską ,,Strunę światła” wypełnił zapach kawy i ciasta. Strawy duchowej dostarczyli uczniowie recytujący wybrane, mniej lub bardziej znane, utwory poetyckie Pisarza: ,,Piekło”, ,,Różowe ucho”, ,,Mały ptaszek”, ,, Przyszło do głowy”, ,,Nike, która się waha”, ,,Tren Fortynbrasa”, ,,Grzeszę”, ,,Chciałabym opisać”, ,,Nasz strach”, ,,Zimowy ogród” czy ,,Przesłanie Pana Cogito”.
|
Podczas wieczornicy miało również miejsce ogłoszenie wyników konkursu ,,Twarze Herberta”. Uczniowskie jury ogłosiło nazwiska zwycięzców w poszczególnych kategoriach. W kategorii najlepszy mural bezkonkurencyjna okazała się praca Przemysława Baranka, a wyróżniona została praca Aleksandry Błotny. W kategorii najlepszy esej pierwsze miejsce na podium przypadło Mariannie Sikorskiej, a wyróżnienie trafiło do rąk Matyldy Sokołowskiej. Kunsztem recytatorskim popisali się kolejno Wiktoria Pawlak (,,Tren Fortynbrasa”) oraz Stanisław Szyszka (,,Przyszło do głowy”). W kategorii najlepsza praca zespołowa ( ,,Herbert oczami licealisty” ) wyróżniona została praca Mai Włodarczyk oraz Wiktorii Gradeckiej. Dzięki wsparciu Rady Rodziców zwycięzcy oraz wyróżnione osoby w kategorii indywidualnej wynagrodzone zostały kartami podarunkowymi Empiku o nominale 50 zł, natomiast wyróżniony zespół otrzymał vouchery na wybrany seans filmowy w Multikinie.
Spotkanie odbyło się według scenariusza przygotowanego przez grupę projektową, którą tworzyły: Maria Węcławek, Joanna Ćwiek, Hanna Dziwiec, Zuzanna Pawlicka, Wiktoria Janik i Malwina Wysoczańska. W scenariuszu nie zabrakło akcentu muzycznego. Usłyszeć można było i dźwięki pianina, i gitary, wokalnie wieczornicę ubogaciły uczennice kl.2d.
Działania uczniów kl. II d oraz tych , którzy ich wspierali w przygotowaniu wieczornicy, uczestników szkolnego konkursu i samej wieczornicy pokazują, że w Trójce czyta się Herberta, mówi się o Herbercie i żyje się Herbertem…
Maria Mruczyk, Malwina Wysoczańska,
Beata Błaszczyk
W załączeniu: