Pamięć o hm. Florianie Marciniaku
w działalności Koła Przyjaciół Armii Krajowej
w III Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu
W lutym 2014 roku, III Liceum Ogólnokształcące obchodziło wyjątkowe wydarzenie. Była nim 70. rocznica śmierci wybitnego absolwenta przedwojennego Gimnazjum im. św. Jana Kantego w Poznaniu, hm. Floriana Marciniaka, twórcy i pierwszego Naczelnika Szarych Szeregów. Pomimo, iż Florian Marciniak jest znaną postacią, warto przybliżyć kilka istotnych informacji z jego życia.
Urodził się on w Gołębnie Starym. Wywodził się z prostej, chłopskiej rodziny. Zarówno dom rodzinny, jak i Gimnazjum im. św. Jana Kantego w Poznaniu, ukształtowały jego silny charakter, a przede wszystkim postawę patriotyczną.
We wspomnianym gimnazjum, Florian Marciniak prowadził 21. Drużynę Harcerską im. Władysława Reytana. Podczas studiów był jej komendantem. Szeregi tej organizacji opuściło wielu bohaterskich Wielkopolan, którzy walczyli z hitlerowskim okupantem. Wśród nich wsławili się m.in. kpt. Zbigniew Krzekotowski i Stanisław Krajna.
W czasie II wojny światowej Florian Marciniak utworzył Szare Szeregi, będąc pierwszym Komendantem tej organizacji harcerskiej. W 1944 roku został aresztowany przez gestapo w Warszawie, a następnie przewieziony do Fortu VII w Poznaniu. Stracono go w obozie Gross Rosen.
Dzisiaj III Liceum Ogólnokształcące może szczycić się tak wybitną postacią. Dziesięć lat temu w jej murach powstało Koło Przyjaciół Armii Krajowej, które wybrało za swojego patrona właśnie Floriana Marciniaka. Do tak doniosłego wydarzenia, jakim jest 70. rocznica śmierci pierwszego Komendanta Szarych Szeregów, koło przygotowywało się w sposób szczególny. W marcu 2013 roku, gościło ono Pana por. Zbigniewa Podeszwę, który był uczniem Gimnazjum św. Jana Kantego w Poznaniu oraz harcerzem wspomnianej wcześniej 21. Drużyny im. Wł. Reytana. Warto dodać, że pan Zbigniew Podeszwa znał osobiście Floriana Marciniaka. Pomimo późnego piątkowego popołudnia, na spotkanie to przybyła duża grupa uczniów, która z ogromnym zainteresowaniem wysłuchała pasjonującej relacji z czasów wojennej konspiracji, a także opowieści o przedwojennym Gimnazjum im. św. Jana Kantego.
We wrześniu 2013 r., III Liceum Ogólnokształcące brało udział w przygotowaniu wielkopolskiej uroczystości organizowanej przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego z okazji 74. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. I ona była poświęcona hm. Florianowi Marciniakowi.
Część wspomnianych obchodów odbywała się w Domu Żołnierza. To właśnie tutaj, ze swoim referatem, dotyczącym losów i czynów wybitnego Komendanta wystąpiła p. Violetta Dworecka. Część artystyczną przygotowała kl. 2c pod kierunkiem p. Aleksandry Francuz. Uczniowie zaprezentowali poezję K.K. Baczyńskiego. Tłem do niej były Ewy Demarczyk.
W marcu wspomniany program został zaprezentowany społeczności szkolnej w murach III Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, podczas doniosłej uroczystości patriotycznej poświęconej Florianowi Marciniakowi. W wydarzeniu tym uczestniczyli honorowi goście: Pan por. Zbigniew Podeszwa ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz liczni reprezentanci rodziny Floriana Marciniaka. Z początkiem uroczystości goście złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicami Pamięci Narodowej w III Liceum Ogólnokształcącym. Obchody zostały wzbogacone sesją popularnonaukową klas akademickich, przygotowaną pod kierunkiem p. Violetty Dworeckiej. W ramach tej sesji został przedstawiony projekt uczniowski o charakterze medialnym „Oblicza współczesnego patriotyzmu”, na który składały się prezentacje i reportaże. Podsumowaniem projektu były wypowiedzi zaproszonych gości i uczniów na temat postaw współczesnych Polaków, a Pan Zbigniew Podeszwa ponownie ujął wszystkich humorem i ciekawostkami z uczniowskiego życia w przedwojennych murach „Kantego”.
Warto nadmienić, że działające prężnie w III Liceum Ogólnokształcącym Koło Przyjaciół Armii Krajowej, wielokrotnie spotykało się z Panem por. Zbigniewem Podeszwą, np. podczas pełnienia honorowych wart podczas mszy patriotycznych w kościele przy ul. Fredry w Poznaniu, a także podczas uroczystości we Forcie VII.
W lutym b.r., koło brało udział w wyjątkowych uroczystościach we wspomnianym miejscu Pamięci Narodowej. Były one poświęcone 70.rocznicy śmierci F. Marciniaka.
Do obchodów, tak ważnej dla liceum św. Jana Kantego rocznicy włączyli się także i inni nauczyciele tej szkoły. Poza p. Aleksandrą Francuz, która jako polonistka dbała o charakter artystyczny wspomnianych uroczystości, w przygotowaniach brała także udział s. Małgorzata Ślęzak, ze Zgromadzenia Sióstr Urszulanek. Pod jej kierunkiem w czasie rekolekcji, w III Liceum Ogólnokształcącym, została przeprowadzona niezwykle interesująca „gra miejska”. Uczniowie przebrani w stroje historyczne z czasów okupacji, rozwiązywali wcześniej przygotowane zadania, które były związane z działalnością hm. F. Marciniaka i bł. Czesława Jóźwiaka. Wspomniana gra odbywała się na ulicach Starego Miasta w Poznaniu.
Obecnie, dzięki udostępnionym przez rodzinę Floriana Marcinika materiałom, Koło Przyjaciół Armii Krajowej w III Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu przygotowuje w Izbie Pamięci Szkoły wystawę poświęconą bohaterskiemu harcmistrzowi. Wszak w 2015 r. będziemy obchodzić stuletnią rocznicę Jego urodzin.
Należy dodać, że wszystkie te inicjatywy spotkały się z pełnym poparciem ze strony dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu Pani mgr Katarzyny Kordus, a także Pani kpt. Marii Krzyżańskiej- wiceprezesa zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Wielkopolska
Violetta Dworecka
W załączeniu:
fotoreportaż dokumentujący obchody
Roku hm. Floriana Marciniaka przez Koło Przyjaciół Armii Krajowej
działającym w III Liceum Ogólnokształcącym
im. św. Jana Kantego w Poznaniu