Home
3d na tropie przestępstw…przy użycia języka

3d na tropie przestępstw…przy użycia języka

3d na tropie przestępstw…przy użycia języka

            4 grudnia br. uczniowie kl. III d wzięli udział w nietypowych warsztatach zatytułowanych ,,Kim jest autor tekstu? Groźby, anonimy, zniesławienia w świetle lingwistyki kryminalistycznej” przeprowadzonych przez doktorantki UAM w Poznaniu, panią Alicję Labijak oraz Magdalenę Piasecką- Chmielnik.

            Podczas zajęć uczniowie bacznie przyglądali się aktom sprawy dotyczącej wysłania anonimu (notatce służbowej, notatce policyjnej, protokołowi zatrzymanych rzeczy, a przede wszystkim samemu anonimowi  od strony językowej), na podstawie których mieli osądzić, kto jest jego autorem i kto posiadał motyw do napisania takiej formy. Zadanie wbrew pozorom nie okazało się takie proste, o czym przekonali się uczestnicy warsztatów.

            Część praktyczna była wstępem do wprowadzenia zagadnienia przestępstw przy użycia języka, takich jak: groźby, zniesławienia, znieważenie czy plagiat) oraz pracy biegłego językoznawcy, który przygotowuje opinie na potrzeby postępowań sądowych, prokuratorskich i policyjnych w sporach. Jego pomoc okazuje się niezbędna w ustalaniu autorstwa tekstów (plagiaty, zniesławienia, groźby) czy ocenie nacechowania emocjonalnego wypowiedzi. Biegły językoznawca próbuje procentowo oszacować prawdopodobieństwo autorstwa, nie tylko pracuje z materiałem , ale i uczestniczy w rozprawach, podczas których na bieżąco przysłuchuje się wypowiedziom świadków.

        Uczniowie klasy maturalnej poznali kolejną  z ofert na rynku pracy, a wszyscy, którzy przeczytali ten artykuł, mogą się upewnić, że, chcemy tego czy nie, nasza mowa nas zdradza…

Beata Błaszczyk