Spotkania z ratownikami medycznymi

Przez dwa dni, 15 i 16 stycznia 2014r, gościliśmy w naszej szkole ratowników medycznych: Jakuba Adamkiewicza (Pogotowie Ratunkowe Szpitala im. H. Cegielskiego) i Przemysława Żurkowskiego (Pogotowie Ratunkowe Szpitala im. J. Strusia). Obaj panowie są pasjonatami swojego zawodu i bardzo chętnie uczestniczą w tego typu spotkaniach z młodzieżą.

Tematem spotkań było udzielanie pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym. Panowie pokazywali jak powinniśmy się zachować, kiedy jesteśmy świadkami wypadku na drodze, omdlenia na ulicy, w szkole czy w klasie. Nasza młodzież miała możliwość obejrzenia, a później przećwiczenia, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – zarówno na fantomie jak i na swoich kolegach udających poszkodowanych. Uczniowie zadawali ratownikom dużo pytań dotyczących zachowania i postępowania w takich sytuacjach. Panowie byli zaskoczeni wiedzą młodych ludzi i cierpliwie odpowiadali na pytania. Każde ze spotkań kończyło się apelem o to, by nie bać się reagować i udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej i co najważniejsze by nie pozostać obojętnym, kiedy widzimy osobę potrzebującą pomocy. Każdy z nas może kiedyś zostać poszkodowanym i potrzebować pomocy, prawda?

Spotkania z ratownikami odbyły się w sali gimnastycznej pod okiem pań profesorek: Ireny Linki, Barbary Perczak i Karoliny Kurek.

Irena Linka