Zbiórka dla małych dzieci oraz niewidomych w Rwandzie.

Kibeho należy do najbiedniejszego regionu Rwandy. Jest znane jako miejsce objawień Maryi. We wrześniu 2008 roku rozpoczął tam swoją działalność Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Niewidomych. Od stycznia 2009 roku istnieje Szkoła Podstawowa rozpoznawana na mapie edukacyjnej Rwandy jako pierwsza szkoła dla niewidomych w tym kraju.

Obecnie Ośrodek skupia ponad 140 niewidomych uczniów. Dzieci pochodzą ze wszystkich części kraju, niektóre nawet z Kongo i Burundi. Na czas trwania nauki szkolnej dzieci przebywają w internacie, który prowadzą siostry franciszkanki.  Podczas przyjmowania do Ośrodka pierwszeństwo mają dzieci z najuboższych rodzin.

Pluszak, szczoteczka i pasta do zębów to dla polskiego dziecka zwyczajne przedmioty. W rwandyjskim ośrodku to wciąż luksus.

Za namową pana profesora Pawła Maciejewskiego, dzięki pośrednictwu sióstr Klawerianek prowadzących Centrum Misyjne w Poznaniu, uczniowie klasy II b postanowili zorganizować zbiórkę dla małych dzieci oraz niewidomych w Rwandzie.

We wtorek 4 grudnia br. w naszej szkole zbierane były pluszaki oraz nowe szczoteczki i pasty do zębów. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów i pracowników III LO udało się zebrać zaskakująco dużo przedmiotów.

Dziękujemy za każdą pomoc.  Liczymy, że pluszaki, szczoteczki i pasty do zębów staną się kodem dostępu do dziecięcego uśmiechu niewidomych dzieci w Kibeho w Rwandzie.

Olgierd Kolanko