WYMIANA SZKOLNA – HISZPANIA (KRAJ BASKÓW) 22-29 października 2017r.

W dniach 22-29 października 2017 roku wzięliśmy udział w wymianie z Krajem Basków. Po wizycie gości ze szkoły Herrikide Eskolapios w Poznaniu, w kwietniu tego roku, nie mogliśmy się doczekać naszego wyjazdu do malowniczo położonej słonecznej Tolosy. Podróż samolotem była męcząca, ale spotkanie z przyjaciółmi i wspólny czas spędzony z ich rodzinami zrekompensowały jej trudy.

Podczas wymiany poznaliśmy wiele miejsc Baskonii oraz historię, wierzenia i kulturę jej mieszkańców. Zaczęliśmy od rodzinnego miasta naszych przyjaciół, Tolosy, które poznaliśmy najlepiej. Spędziliśmy tam najwięcej czasu uczestnicząc w licznych atrakcjach przygotowanych specjalnie dla nas, takich jak: kurs wioślarstwa, wizyta w Ratuszu, warsztaty w pracowni lalkarskiej, wizyta w teatrze marionetek, prelekcja w siedlisku, zwanym caserío, na temat produkcji sera, udział w warsztatach pieczenia chleba. Poznaliśmy historię lokalnego sportu, pelota vasca, a następnie rozegraliśmy kilka meczów. Odwiedziliśmy również Plaza de Toros w Tolosie, gdzie wysłuchaliśmy opowieści na temat tauromachii. Następnie odwiedziliśmy stolicę Kraju Basków, Vitorię. Kolejnym punktem programu była wizyta w Bilbao. Pogoda tego dnia dopisywała. Po przyjeździe zobaczyliśmy stadion piłkarski San Mamés, przespacerowaliśmy się piękną promenadą do Muzeum Guggenheima. Odwiedziliśmy również Gaztelugatxe, malownicze, magiczne, zapierające dech w piersiach miejsce, w którym były kręcone sceny do serialu „Gra o tron”. W ostatni dzień wybraliśmy się z naszymi nowymi przyjaciółmi do San Sebastian, miejscowości położonej 25 kilometrów od Tolosy. Zachwyciła nas tamtejsza architektura, przywitały fale oceanu. Po pożegnaniu się z Atlantykiem wróciliśmy do domów na pożegnalną kolację.

Była to niezapomniana wizyta. Przeżyliśmy tam niesamowite chwile, poznając kulturę, zwyczaje i mentalność Basków. Mogliśmy przez ten tydzień poczuć się jak członkowie baskijskiej rodziny. Niestety, wszystko kiedyś się kończy i nadszedł moment pożegnania. Wróciliśmy do Polski bogatsi o wspaniałe wspomnienia, wiedzę i nowe przyjaźnie. Z niecierpliwością czekamy na przyjazd gości w kwietniu 2018 roku.

VASKO 1 VASKO 2 VASKO 3 VASKO 4 VASKO 5 VASKO 6 VASKO 8