Home
Wyjście klasy II f do Katedry Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego
ch5

Wyjście klasy II f do Katedry Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego

 

We wtorek 7 XI  klasa 2f po raz drugi  odwiedziła Katedrę Chemii UP. Za pierwszym razem otrzymywaliśmy sole, natomiast tym razem przeżyliśmy przygodę z mydłami                 i wodą. Zajęcia odbywały się w pomieszczeniu laboratoryjnym i zostały podzielone na dwie części. Pierwszą z nich było otrzymywanie mydeł i badanie ich odczynu. Otrzymane w wyniku hydrolizy zasadowej mydło – palmitynian sodu rozpuszczaliśmy w probówkach i wypróbowaliśmy na otrzymanych roztworach różne odczynniki chemiczne. Zgodnie z oczekiwaniem oranż metalowy zabarwił próbkę na żółto, natomiast fenoloftaleina na malinowo. Nowym odczynnikiem, jaki zaproponowali nam wykładowcy, był wskaźnik Tashiro, który uzyskał zieloną barwę.

Drugą część stanowiło badanie twardości wody przy użyciu metody miareczkowania. Najpierw wybieraliśmy w parach jedną z trzech dostępnych próbek wody, a następnie dodawaliśmy do niej buforu amonowego i czerni eriochromowej, która zabarwiła powstały roztwór na kolor fioletowy. Pięćdziesięciomililitrową biuretę napełniliśmy kwasem wersenowym, powszechnie znanym jako EDTA. Metodą miareczkowania, czyli powolnego upuszczania kropel cieczy z biurety do kolby z próbką, sprawdziliśmy,  jaką twardość w stopniach niemieckich ma wybrana woda. Sygnałem do zakończenia badania była zmiana barwy roztworu na granatowy. Okazało się, że średnie z naszych wyników były w przypadku wszystkich próbek bardzo bliskie prawidłowym wartościom.

Zajęcia laboratoryjne z biologii  i chemii  na Uniwersytecie Przyrodniczym cieszą się dużym powodzeniem w klasie. Są bowiem prowadzone niezwykle ciekawie i dają możliwość sprawdzenia wiadomości w praktyce. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnych zajęć tego typu.

 

Autor tekstu: Mateusz Heliński

Autorzy zdjęć: Maja Babiaczyk i Aleksandra Halik, klasa 2f

ch1 ch2 ch3 ch4 ch6 ch7 ch8