WYCIŚNIJ WIĘCEJ

Drodzy Uczniowie!

Zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi artykułami m.in. nt. najpopularniejszych kierunków studiów oraz najbardziej perspektywistycznych zawodów w 2019 r., a także z propozycjami inicjatyw w zakresu doradztwa zawodowego, które są skierowane do uczniów szkół średnich.

► Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało informację o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2018/2019. Jakie kierunki najchętniej wybierali maturzyści? Na które kierunki dostać się było najtrudniej? Które uczelnie były najczęściej wybierane? Cały artykuł jest zamieszczony TUTAJ.

► Instytut Psychologii UAM zaprasza uczniów do udziału w Mitingach Umiejętności Społecznych, które stanowią cykl warsztatów rozwijających umiejętności społeczne. Celem tego projektu edukacyjnego jest rozwój wybranych kompetencji adolescentów przygotowujących się do podjęcia studiów, co wiąże się z pełnieniem nowych ról społecznych i zawodowych.

Mitingi Umiejętności Społecznych to warsztaty realizowane w jedną z sobót każdego miesiąca (do 6 kwietnia 2019 roku). Każdy warsztat ma miejsce na terenie Instytutu Psychologii UAM w Poznaniu i trwa 4 godziny. Zajęcia prowadzone są w kilku grupach liczących 12-15 uczestników. Osobami prowadzącymi zajęcia są studenci 4 i 5 roku psychologii, którzy pracują pod kierunkiem opiekuna naukowego. Udział w mitingach jest całkowicie darmowy, a każdy uczestnik otrzymuje dyplom poświadczający odbyte warsztaty.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 12 stycznia 2019 r. Więcej aktualnych informacji o mitingach można znaleźć na stronie: www.facebook.com/mitingispol.

► Firma Hays dla Business Insider Polska, która specjalizuje się w doradztwie personalnym, po raz kolejny przygotowała zestawienie najbardziej perspektywicznych zawodów, w których w 2019 roku najłatwiej będzie znaleźć pracę. Eksperci przeanalizowali liczbę ogłoszeń o pracę, perspektywy zatrudnienia i wysokość wynagrodzeń. Artykuł znajduje się pod niniejszym LINKIEM.

► Zachęcamy do skorzystania z testu predyspozycji zawodowych opartego na Kotwicach Kariery Scheina. Schein opracował model ośmiu kotwic kariery, które równoznaczne są wartościom, jakimi kierujemy się podczas wybierania i stabilizacji swojej ścieżki kariery. Opierając się na dotychczasowym doświadczeniu, jesteśmy w stanie zidentyfikować nasze własne kotwice kariery. Test jest dostępny pod LINKIEM.

► Przedłużone zostały zapisy na wybrane zajęcia Uniwersytetu Otwartego UAM, który oferuje wszystkim mieszkańcom Poznania i Wielkopolski kursy w formie wykładów i ćwiczeń o różnorodnej tematyce. Jedynym warunkiem uczestnictwa w zajęciach Uniwersytetu Otwartego jest ukończony 16 rok życia.

Szczegółowe informacje:

www.facebook.com/UAMUniwersytetOtwarty;

www.uo.amu.edu.pl.

► 2 grudnia 2018 r. ruszyła IX. edycja ogólnopolskiej Olimpiady z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową, która skierowana jest do młodzieży ze szkół średnich. Olimpiada przebiega w trzech etapach. Dwa pierwsze etapy odbywają się drogą internetową. Trzeci etap odbywa się corocznie w miesiącu kwietniu w Warszawie.

TERMINARZ
✔ I etap: 02.12.2018 – 15.01.2019
✔ II etap: 03.02.2019 – 15.03.2019
✔ III etap: 27.04.2018 – 28.04.2019

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie:
http://olimpiada.sdsiz.com.pl oraz na profilu: http://www.facebook.com/OlimpiadazWiedzy.

Zachęcamy do polubienia naszego profilu na portalu FB, gdzie zamieszczane są ciekawe informacje z zakresu doradztwa kariery: www.facebook.com/wycisnijjeszczewiecej.

Pozdrawiamy serdecznie!

Katarzyna Banaszak – doradca zawodowy