Home
Wizyta w muzeum- pracowni rekordzisty polskiej literatury

Wizyta w muzeum- pracowni rekordzisty polskiej literatury

Wizyta w muzeum- pracowni rekordzisty polskiej literatury

Jeszcze przed przerwą świąteczną, 19 grudnia 2019 roku, klasa 2d wraz z panią profesor Beatą Błaszczyk, odwiedziła niezwykłe miejsce, znajdujące się w centrum Poznania- Pracownię- Muzeum Józefa I. Kraszewskiego.

Kim była pominięta w szkolnych podręcznikach postać? Kustosz muzeum, Pan Krzysztof Klupp, zaprezentował nam różne oblicza Józefa Ignacego Kraszewskiego: pisarza, publicysty (współpracującego ze 150. czasopismami w różnych krajach Europy), historyka, działacza społecznego, muzyka, malarza, historyka, wydawcy, krytyka, tłumacza. I to jeszcze nie wszystkie działania. Poza standardową biografią Kraszewskiego usłyszeliśmy wiele ciekawostek z pisarzem związanych. Wśród nich znalazła się i ta, że po śmierci trafił do księgi rekordów Guinessa jako autor największej liczby napisanych powieści (Wyprzedzony został dopiero w roku 1966!). W przeciągu 57 lat napisał łącznie około 600 utworów, pomijając prace redakcyjne, publicystyczne i korespondencję.

Kustosz oprowadził nas najpierw po wystawie czasowej „Kraszewski dla sprawy polskiej”, która prezentuje zaangażowanie pisarza w działania na rzecz odzyskania niepodległości przez Polskę. Następnie udaliśmy się do pracowni artysty, która powstała ze zbiorów poznańskiego kolekcjonera- Mariana Walczaka, gdzie w otoczeniu darów i pamiątek pisarza otrzymanych z okazji 50-lecia pracy literackiej poznawaliśmy dalsze dzieje ,,maszyny do pisania”, jak określił Kraszewskiego profesor Ryszard Koziołek.

Warto podkreślić, iż obchody jubileuszu 50-lecia twórczości literackiej Kraszewskiego odbywały się w październiku 1879 r. w Krakowie, do którego zjechało ponad 11 tysięcy gości, którzy przez osiem dni składali hołdy „pracownikowi bez czasu lub z czasem potrójnym”. Autor ,,Starej baśni” otrzymał „257 darów najrozmaitszego rodzaju, 150 dyplomów i adresów, a ogólna liczba telegramów przysłanych na jego ręce wyniosła 509”. Podarunki Kraszewski zabrał ze sobą do Drezna, w którym mieszkał prawie 20 lat. Niedługo potem przekazał je Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk, które udostępniło je  Pracowni- Muzeum Pisarza. Wśród bogato oprawnych albumów i adresów jubileuszowych, kałamarzy z brązu i bursztynu, pucharów, uwagę zwraca haftowany fotel, na obiciach którego wyszyto herby miast historycznej Wielkopolski. Udostępnione zwiedzającym dary są wyrazem hołdu dla pisarza, będącego centralną postacią polskiego życia kulturalnego i politycznego w XIX wieku.

Bez wątpienia wizyta w pracowni Kraszewskiego i z pasją opowiedziane przez kustosza historie o nim pomogły nam zrozumieć, jak ważną osobą był dla Polski oraz polskiej literatury oraz jak krzywdzące jest pomijanie tego zasłużonego twórcy w szkolnych podręcznikach.

Wiktoria Gradecka, kl. 2d