Home
Międzynarodowa Konferencja Edu-Arctic w naszym Liceum

Międzynarodowa Konferencja Edu-Arctic w naszym Liceum

What happens in the Arctic, does not stay in the Arctic…

/To, co dzieje się w Arktyce, nie pozostaje w Arktyce…/

Decyzję o zaproszeniu do naszych szkół zespołu z Wysp Owczych – partnerów międzynarodowego projektu Edu-Arctic- podjęłam wraz z panem Piotrem Malesą – nauczycielem Zespołu Szkół Politechniki Łódzkiej, gdy tylko dowiedziałam się o spotkaniu projektowym organizowanym w Poznaniu. Ja i pan Piotr Malesa odwiedziliśmy Wyspy Owcze wraz z naszymi uczniami: Aleksandrą Sobańską i Janem Makowskim w sierpniu 2017 roku, uczestnicząc w 10-dniowej ekspedycji polarnej  Była to nagroda w pierwszej edycji konkursu Edu-Arctic Competition. Nasi  gospodarze okazali niezwykłą gościnność, a ekspedycja fascynowała i rozwijała pod każdym względem, zarówno  uczniów, jak i nauczycieli. Celem organizowanej wizyty było pokazanie gościom naszych miast, szkół i poznanie z uczniami. Z kolei uczniom chciałam przybliżyć projekt Edu-Arctic i opowiedzieć o ekspedycji, w której uczestniczyłam.

E-maila z zaproszeniem wysłałam na adres Lis Mortensen 12 stycznia 2018 roku. Potem wszystko potoczyło się bardzo szybko: opracowanie planu konferencji, akceptacja wszystkich stron. Efektem tych działań było spotkanie, które odbyło się 13 marca br. w naszym Liceum. Goście to: doktor Agata Goździk z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie – główny koordynator projektu, Lis Mortensen, Gunnleig Ihlen oraz Barbary Biskopsto Hansen z Instytutu Jerdfeinigi  z wydziału Departamentu Farerskiej Dyrekcji Geologii i Energii w Torshavn na Wyspach Owczych, Dyrektor Tomasz P. Kozera i Piotr Malesa – nauczyciel geografii z Zespołu Szkół Politechniki Łódzkiej. Gości  w murach szkoły powitała Pani Dyrektor Katarzyna Kordus. Następnie o godzinie 9:00 przeszliśmy wszyscy do auli Liceum, gdzie oczekiwali już uczniowie klas 1f, 2f oraz 1c wraz z opiekunami. Wykłady w języku angielskim wygłosili uczniowie i nauczyciele – zwycięzcy Edu-Arctic Competition 2017:

„Immunity against infections in Arctic region compared to Central Europe region” – Jan Makowski (Zespół Szkół Politechniki Łódzkiej)

– „Does water(ice) bloom in the Arctic?/ The influence of chosen factors on water bloom in the Arctic” – Aleksandra Sobańska (III Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego w Poznaniu)

– Travelogue „EDU ARCTIC Faroe expedition diary 2017” – Liliana Skrycka-Kuźniewska (III Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego w Poznaniu) i Piotr Malesa (Zespół Szkół Politechniki Łódzkiej).

Według opinii uczniów uczestniczących w konferencji, udział w niej był dla nich inspirującym wydarzeniem, zachęcającym zarówno do pogłębiania znajomości języka angielskiego, jak i wiedzy z zakresu STEM (Science Technology Engineering Mathematics). Z pewnością dla niektórych z nich okaże się zachętą do związania swojej przyszłości z nauką. Nasi goście byli pod olbrzymim wrażeniem wiedzy i elastyczności uczniów – prelegentów, a także uczniów – tłumaczy: Aleksandry Halik, Patryka Antoniewicza i Oskara Konopelskiego, którzy towarzyszyli nam po konferencji, podczas zwiedzania Muzeum Historii Miasta Poznania, mieszczącym się w poznańskim Ratuszu. Sama mogę z całą pewnością powiedzieć, że wymiana doświadczeń, jaka miała miejsce podczas konferencji, sprawiła, że słowa „What happens in the Arctic, does not stay in the Arctic…” nabierają w tym przypadku szczególnego znaczenia.

Liliana Skrycka-Kuźniewska

20180313_083700 20180313_090945 20180313_111611 20180313_115722 20180313_12004820180313_111037