VI Mistrzostwa Polski Debat Parlamentarnych w Warszawie

W piątek 25 br. o godzinie 9.20 wsiedliśmy do pociągu, który zawiózł nas na Mistrzostwa Debat do Warszawy. Część naszej ekipy tworzyli absolwenci naszej szkoły (Natalia Piłat, Paulina Wiza, Paweł Dudko i Artur Lorek), a także obecni drugoklasiści (Agnieszka Brzezińska, Karolina Rzymek, Maciej Gieparda, Maciej Pewiński, Jędrzej Manikowski i Hubert Dyśko).

Po obiedzie i zakwaterowaniu w Milanówku u zaprzyjaźnionych sióstr Urszulanek, udaliśmy się na warsztaty. Dotychczas większość z nas miała styczność z jedną z form debatowania tj. oksfordzką. Jak się dowiedzieliśmy później, debaty parlamentarne i oksfordzkie różnią się od siebie pod względem merytorycznym i technicznym. Po warsztatach udaliśmy się na kolację.

Drugi dzień zaczął się dla nas wczesnym rankiem, ponieważ rejestracje drużyn odbywały się już o 9.00 w warszawskim LXXV LO im. Jana III Sobieskiego. Po zarejestrowaniu się i omówieniu spraw organizacyjnych mogliśmy przystąpić do dyskusji.

Tematy tegorocznych eliminacji brzmiały następująco:

1) Ta izba chce wprowadzić obowiązkowy wolontariat do programu szkolnego.

2) Ta izba uważa, że człowiek nie ma prawa do decydowania o swoim ciele po śmierci.

3) Ta izba żałuje rozpadu ZSRR.

4) Ta izba uważa, że biedni powinni mieć więcej głosów.

Po ogłoszeniu kolejnych tematów każda z drużyn udała się na korytarze szkoły, aby omówić z partnerami argumentacje stron. Czas przewidziany na przygotowanie jednego starcia to 15 minut. Tego wymogu przestrzegano bardzo rzetelnie, nie można było przyjść nawet minutę później.

Startowało wiele drużyn, min. dobrze znana nam już z debat UAM Września oraz Warszawa, Toruń, Gdynia. Każda z debat była poddana ocenie. Następnie sędziowie ogłaszali wyniki i uzasadniali werdykt. Do ćwierćfinałów dostały się aż dwie nasze drużyny: H. Dyśko i J. Manikowski oraz P. Dudko i A. Lorek. Teza debaty dotyczyła Internetu. Do półfinałów, a później i finałów przeszli P. Dudko i A. Lorek, którzy w końcowej debacie z reprezentacjami UW i SGH (Warszawa) oraz XIV LO również z Warszawy, dyskutowali o wypłacaniu przez Rząd reparacji dla kobiet.

Nasze drużyny zasiliły publikę w Instytucie Socjologii przy ulicy Karowej, gdzie dzielnie wspierały trójkowych reprezentantów. Chociaż nasi mówcy zajęli IV miejsce i nie stanęli na podium, to i tak jesteśmy z nich bardzo dumni, ponieważ wykazali się niezwykłą erudycją.

Podczas debat poznaliśmy wielu ciekawych ludzi, którzy posiadali ogromne doświadczenie w tej dziedzinie. Koalicje oraz starcia sprawiły, że na korytarzach toczyły się żarliwe dyskusje o przebiegu potyczek.

Wróciliśmy do domu w niedzielny wieczór, pełni wrażeń, doświadczeń, obdarowani pamiątkowymi zdjęciami i dyplomami.

Karolina Rzymek IID