Home
Sprawozdanie z zajęć akademickich w Muzeum Archeologicznym

Sprawozdanie z zajęć akademickich w Muzeum Archeologicznym

W czwartek 04.02.2016r. nasza klasa 3f uczestniczyła w zajęciach akademickich organizowanych przez dr Pawła Polkowskiego w Muzeum Archeologicznym.

Dzięki wykładowi zdobyliśmy podstawową wiedzę na temat antropogenezy, czyli ewolucji człowieka. Prześledziliśmy pokrótce drogę rozwoju od najstarszych hominidów – australopiteków aż  po Homo sapiens. Dzięki tej niezwykłej podróży uświadomiliśmy sobie, jakie trudności napotykają badacze zajmujący się poszukiwaniem naszych przodków. Najwięcej problemów bez wątpienia przysparza ustalenie dokładnego pokrewieństwa między odkrywanymi ogniwami, naukowcy spierają się na przykład, czy Homo eregaster (człowiek pracujący) to osobny gatunek, czy tylko jedna z  form Homo erectus. Istnieje wiele podobnych zagadek i niejasności, które wciąż czekają na rozwikłanie, stanowiąc wyzwanie dla przyszłych pokoleń.

Zakreślone pole badawcze nie ograniczało się jednak tylko do ewolucji człowieka, pozwoliło spojrzeć na zagadnienie z szerszej perspektywy. Teoria Darwina, głosząca m.in., że przeżywają organizmy najsilniejsze i najlepiej przystosowane do  środowiska, znalazła odzwierciedlenie również w myśli filozoficznej. W XIX wieku Herbert Spencer stwierdził, że zjawisko ewolucji wykracza poza świat przyrody. Uznał, że  społeczeństwo – podobnie jak natura – podlega rozwojowi, ponieważ na przestrzeni lat dokonuje się nieustanny postęp.

W świetle współczesnych osiągnięć naukowych i zdobyczy techniki aż trudno uwierzyć, że pochodzimy od małp, a praludzie jeszcze kilkaset tysięcy lat temu posługiwali się prostymi, kamiennymi narzędziami. Podczas zajęć mieliśmy okazję przyjrzeć się takim krzemiennym pięściakom sprzed pół miliona lat. Mogliśmy na chwilę zamknąć oczy, by  przenieść się w przeszłość i ujrzeć jednego z przodków, rozcinającego za  pomocą zaostrzonego kamienia zwierzęcą skórę…

Wykład pozwolił nam zupełnie inaczej spojrzeć na  ewolucję. Rozwój człowieka stanowi niewątpliwie jedną z najbardziej intrygujących gałęzi nauk biologicznych. Dokładne poznanie przodków jest bowiem kluczem do zgłębienia wiedzy na temat nas samych.