„Splątane kabelki”

Nasza szkoła kolejny rok bierze udział w projekcie Potęga Matematyki, którego zadaniem jest wspomaganie kształcenia wybitnie zdolnych uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych w zakresie matematyki. W ramach tego projektu odbyły się do tej pory Mecze Matematyczne, Festiwal Matematyki oraz Pan Rafał Rożek prowadzi zajęcia Koła Olimpijskiego. Uczestniczymy też w wykładach otwartych, które mają na celu popularyzację wśród młodzieży w łatwo przyswajalnej formie interesujących zagadnień naukowych z matematyki i informatyki.

21.11.2017r. klasa 2a, w ramach tego projektu, miała okazję wysłuchać wykładu Prof. dra hab. Tomasza Szemberga pt. „Splątane kabelki”. Punktem wyjścia wykładu była prosta zabawa żarówkami. Prowadzący pokazał,  jak dla tej zabawy znaleźć model matematyczny oraz w jaki sposób ten model można wykorzystać do stworzenia asymetrycznego protokołu kryptograficznego. W czasie wykładu została udostępniona na komórki aplikacja modelująca układ żarówek.

Dziękuję opiekunowi grupy: Panu Januszowi Pużanowskiemu.

Małgorzata Rożek

SAM_1456 SAM_1457 SAM_1462 SAM_1465 SAM_1468