Sesja matematyczna 2015

W dniu 27.03.2015 odbyła się sesja klasy 2c, zatytułowana: ”Matematyka w życiu codziennym”.

Temat z początku sprawił uczniom nieco trudności, bo nie patrzy się na życie pod kątem obecności w nim matematyki. Jednak po głębszym zastanowieniu okazało się, że na królową nauk można natknąć się wszędzie, w różnych – i czasami wydawałoby się ekstremalnych – dziedzinach.

Pełni charyzmy Maciej i Mateusz brawurowo rozpoczęli sesję.

Pierwsi prelegenci sprawdzali obecność matematyki w hazardzie. Dowiedli oni (choć myślę, że nikt akurat w tym przypadku nie miał wątpliwości), że nie tylko szczęście, ale i umiejętność liczenia, znajomość prawdopodobieństwa, ma olbrzymie znaczenie w wygrywaniu w pokera, czy zakładach bukmacherskich.

Następna grupa zajęła się popularnymi grami komputerowymi. Od logiki matematycznej, poprzez balistykę, przeszli do strategii w grach logicznych. I tu też okazało się, że nie ma informatyki bez matematyki.

Kolejne minuty sesji należały do dziewcząt, które z wielkim zaangażowaniem opowiadały o związkach matematyki z architekturą i sztuką. Ciekawe było odniesienie złotej proporcji do prac Leonardo da Vinci, niesamowite były prace algorystów, których wyniki możemy oglądać m.in. we wzornictwie. Cała prezentacja zachęcała do innowacyjnego spojrzenia na sztukę współczesną.

Ciąg Fibonacciego był kolejnym podtematem sesji. Większość z nas pewnie wie, że można go zaobserwować w przyrodzie, ale czy wiedzieliście, że niektóre utwory muzyczne oparte są właśnie na nim? A złota proporcja w logach znanym firm? Myślę, że dziewczyny, które przybliżyły nam ten szczególny ciąg, niejednego zmotywowały do głębszej analizy otaczającego nas świata.

W następnym wystąpieniu pojawiła się grupa omawiająca związki sportu z matematyką. Od piłki nożnej, poprzez skoki narciarskie, szachy, kulturystykę i wioślarstwo, udowodniono nam, że strategie oraz kalkulacje stanowią ważną cześć tych dyscyplin sportowych.

Potem dowiedzieliśmy się sporo o szyfrach – tych dawnych, tych bardzo znanych i tych, które jeszcze czekają na rozwiązanie. Może to właśnie ktoś z Was będzie sławnym deszyfrantem?

Na zakończenie czekało nas coś zaskakującego: „Matematyka małżeństwa”. Co wspólnego mają ze sobą tak odległe od siebie sfery życia? Doszukać się takich związków to nie lada wyczyn (wielkie brawa dla prelegentów!). Czy spojrzycie na to z przymrużeniem oka, czy na serio – zależy to od Was.

Sporo działo się podczas tej sesji. Myślę, że nauka była nie tylko dla słuchaczy, ale i dla prowadzących. Tworzenie dobrej prezentacji, zainteresowanie publiczności i opanowanie nerwów podczas wystąpienia, to nie są łatwe sprawy.

Gratuluję wszystkim uczniom klasy 2c.

Małgorzata Rożek

IMG_4136 IMG_4139 IMG_4142 IMG_4144 IMG_4158 IMG_4170 IMG_4205 IMG_4207 IMG_4209 IMG_4215