SESJA FIZYCZNA W III LO

Sesja zatytułowana „Fizyka w powietrzu”, która odbyła się 12 marca 2017 roku była podsumowaniem pracy  klasy akademickiej IIc w pierwszym semestrze i miała uroczystą oprawę. Scenografię do sesji przygotowała Jagoda Stefko, a reżyserią przedstawienia zajął się  Jan Kolanowski. Wśród zaproszonych gości była  pani dyrektor III LO oraz nauczyciele i uczniowie z klas o profilu matematyczno-fizycznym.

Sesja miała ciekawą oprawę artystyczną oraz fabułę. Akcja przedstawienia działa się na pokładzie samolotu, którego kapitanem był Jan Kolanowski, ubrany w odpowiedni strój i czapkę. Zanim samolot wystartował omówiono nie tylko kwestię bezpiecznego startu, ale również zasady i prawa fizyczne, które zostały wykorzystane do konstrukcji maszyn powietrznych.

Teorii towarzyszyły liczne eksperymenty, które prezentowała „załoga” samolotu oraz zaproszeni do współpracy „pasażerowie”. Jednym z nich był Marcin Czajka, który uczestniczył w obozie naukowym dla młodzieży w USA, zorganizowanym przez NASA. Przedstawił on liczne  ćwiczenia oraz  loty na symulatorach  które musi przejść nie tylko załoga statku kosmicznego, ale także samolotów pasażerskich.

Weronika  Borowicz zademonstrowała sfilmowany wcześniej lot motolotnią na obozie lotniczym. Dziewczyna omawiała zasady sterowania motolotnią i szybowcem oraz niebezpieczne sytuacje towarzyszące na przykład nagłej zmianie ciśnienia powietrza, gdy motolotnia wpada w tzw „korkociąg”.

Następnie uczniowie prezentowali eksperymenty z zakresu aerodynamiki   na podstawie przygotowanych i sporządzonych przez siebie zestawów doświadczalnych. Każde doświadczenie miało odpowiedni tytuł, a niektórzy uczniowie wykazali się nie tylko wiedzą, ale również talentem aktorskim.

Startowi i lądowaniu samolotu towarzyszył odpowiedni podkład akustyczny, a kapitan statku dzielnie wylądował, mimo wyreżyserowanych niebezpieczeństw.

opracowała Emilia Misch