Poznański Kongres Samorządów Uczniowskich

Dnia 18 stycznia bieżącego roku, w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu odbył się Kongres Samorządów Uczniowskich. Naszą szkołę reprezentowali tam: opiekun samorządu szkolnego p. prof. Agnieszka Jankowiak-Maik, nowo wybrani przedstawiciele samorządu: Bartosz Niemier, Franciszek Czarnota i Julian Zieliński oraz jedna z organizatorek kongresu, przedstawicielka Młodzieżowej Rady Miasta – Julia Waligóra. W trakcie kilkugodzinnego spotkania dokładnie omówiono wiele zagadnień, takich jak potrzeba istnienia samorządów szkolnych i ich potencjalne możliwości, sposoby pozyskiwania środków finansowych, współpraca z innymi szkołami, Radą Rodziców i różnymi organami miejskimi, rola samorządów w kształtowaniu świadomości obywatelskiej oraz trudności, jakie samorządy mogą napotkać przy realizacji założonych planów. Swoją radą i doświadczeniem wspomagało nas wielu wspaniałych gości takich jak Pan Wiesław Banaś – Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty, Pani Anita Pawlińska – Opiekunka Młodzieżowej Rady Miasta, Pan Piotr Wasilewski – Przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży RP, Pani Iwona Matuszczak-Szulc – Dyrektorka Wydziału Rozwoju, Pan Marek Kalemba – Dyrektor Biura Rady Miasta, Pani Danuta Lin – Wicedyrektorka VIII LO w Poznaniu, Pan Zbigniew Talaga – Wicekurator Oświaty, Pan Mateusz Czerniga – Wiceprzewodniczący Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych i inni. Całość zakończyła się debatą, na której licznie przybyli uczniowie szkół Poznania i okolic dzielili się swoimi pomysłami.
Samorząd Uczniowski III LO

kongres2 kongres3