Home
Poznajemy tajniki pracy dziennikarskiej

Poznajemy tajniki pracy dziennikarskiej

DZIAŁANIA KLAS AKADEMICKICH W RAMACH WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE

 

Poznajemy tajniki pracy dziennikarskiej

 

Wydawałoby się, że nikt nie jest bardziej biegły w poruszaniu się po internecie niż my licealiści. Rośniemy z Internetem, znamy „Facebooki”, „Twittery”, „Instagramy”. To my pokazujemy rodzicom i dziadkom, jak to wszystko działa. A jednak! W tym roku szkolnym my,  klasa 1D spotkaliśmy w ramach cyklu zajęć akademickich z dr Marcinem Piechockim, pracownikiem naukowym WNPiD UAM. Poprowadził on w naszej szkole zajęcia dotyczące manipulacji w mediach i wpływów mediów społecznościowych na odbiorców. Przeanalizowaliśmy Panem dr Marcinem Piechockim zarówno okładki największych tabloidów, jak i regulamin Facebook’a, który okazał się być bardziej skomplikowany niż przypuszczaliśmy. Nikt z nas nie ma wątpliwości,  że  warto było słuchać. Bo to właśnie dzięki wspomnianym zajęciom poruszamy się teraz w sieci znacznie bardziej świadomie niż dotychczas.

Ale nie tylko w szkole się uczymy! 2 czerwca b.r. cała klasa wzięła udział w warsztatach dziennikarskich zorganizowanych na WNPiD UAM, dzięki uprzejmości dziekana tego  wydziału  – Pana prof. dr hab. Andrzeja Stelmacha. Mieliśmy do dyspozycji całe studio telewizyjne!!! Naszym zadaniem było zorganizowanie i nagranie kilku krótkich programów polegających na luźnej dyskusji między dwiema stronami o odmiennych poglądach. Musieliśmy zatem ustawić odpowiednio światła oraz kamery. Część z nas siedziała w reżyserce. Odpowiedzialni za muzykę, „dźwiękowcy” aranżowali tło muzyczne dostosowane do każdej z rozmów, a realizator decydował, o tym, która kamera pokazuje w danym momencie konkretny plan. Dowiedzieliśmy się czym jest plan ogólny, a czym zbliżenia, co to jest „dojazd” i „kontra”. Dzięki tym zajęciom mamy na pewno większe pojęcie o tym jak wygląda praca w telewizji.

Oprócz zabawy w studio mieliśmy również zajęcia teoretyczne, podczas  których zajęliśmy się formą wypowiedzi. Wiele czasu zajęło nam „rozgrzanie” aparatu mowy oraz ćwiczenie przepony. Warsztaty te uzmysłowiły nam jak ogromny wpływ mają omawiane ćwiczenia na dykcję.

Tegoroczne warsztaty z wiedzy o społeczeństwie oceniamy jak najbardziej na „ plus”. Zdobyliśmy nową wiedzę, która w przyszłości przyda nam się na wielu polach.  Ba, wielu z nas korzysta z niej już dziś!

Andrzej Łoboda kl.1d

Działania akademickie klasy 2d

Uczniowie klasy IId uczestniczyli w tym roku szkolnym w cyklu wykładów z zakresu polityki. Goszczący w naszej szkole Pan dr Stanisław Zyborowicz, wykładowca WNPiD UAM w Poznaniu przeprowadził zajęcia o następującej tematyce: ustrój jako kategoria demokracji, elementy składowe systemu politycznego, charakterystyka modelu demokratycznego, formy rządów współczesnych systemów politycznych i wskaźniki demokracji. Podczas tych spotkań  uczniowie podjęli otwarty dialog z wykładowcą.  W trakcie  rozmowy poruszono wiele współczesnych problemów politycznych zarówno z areny polskiej, jak i międzynarodowej. Uczniowie poznali bliżej mechanizmy rządzące współczesnymi państwami i jednocześnie porównywali je z historycznymi systemami władzy.

W b.r. szkolnym, uczniowie kl. II d przygotowali projekt edukacyjny „Przyjaciel”. Klasa, z własnej inicjatywy przeprowadziła zbiórkę żywności i innych artykułów dla bezpańskich zwierząt przebywających w schronisku na Ławicy. Uczniowie wspólnie zebrali fundusze i w ramach fundacji non-profit „zawalczyli” o prawa zwierząt. Cała klasa, wraz z Panią prof. Violettą Dworecką udała się na spotkanie z administracją wspomnianej placówki. Podczas prelekcji przedstawionej przez Panią Monikę Januszewską uczniowie uzyskali wiele cennych informacji na temat tworzenia i zarządzania organizacjami charytatywnymi oraz zapoznali się formami pomocy dla opuszczonych zwierzaków. Zwieńczeniem projektu klasy II d będzie wystawa fotografii i prezentacja filmiku, będącego reklamą dla schroniska. Finał, nad którym pracują uczniowie tej klasy: Zosia Ćwiek, Natalia Sikorska i Bartek Mikołajczyk przewidziany jest na początek   szkolnego. Jednak najważniejszym jest fakt, iż inicjatywa klasy jest pięknym gestem wobec bezdomnych stworzeń, które potrzebują pomocy.

Hubert Szurgot kl. 2d

Sukces klas akademickich w zakresie wiedzy o społeczeństwie – II miejsce w Finale V Edycji Konkursu Wiedzy o Prawie

Maciej Kowalczyk, uczeń kl. 3d  zajął II miejsce w wielkopolskim Konkursie Wiedzy o Prawie XX –lecie Konstytucji RP 2017 zorganizowanym przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Gala wręczenia nagród miała miejsce w dn. 8 czerwca 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Była ona połączona z debatą konstytucyjną z udziałem polityków. W  tym wydarzeniu uczestniczyła grupa uczniów z kl. 2d i 1d, która reprezentowała nasze liceum.

Violetta Dworecka