Home
(Nie)moja poezja

(Nie)moja poezja

Omne trinum perfectum est,  czyli 3 głosy o 3. czwartkowych spotkaniach z poezją współczesną

W zeszły czwartek, dnia 14 marca, nasza klasa miała możliwość uczestniczenia w niezwykłym spotkaniu. Zajęcia te, prowadzone przez Panią dr Beatę Przymuszałę, miały na celu zapoznanie nas z różnymi definicjami poezji i literatury w obecnym świecie.

Na początku zajęć Pani dr spytała nas, czym są te dwie rzeczy w naszym odczuciu, pomijając wiedzę encyklopedyczną i tę z lekcji języka polskiego. Posypało się wiele interesujących i błyskotliwych, często też zaskakujących, odpowiedzi – wszakże dla każdego z nas poezja może być czymś innym. Wywiązała się ciekawa dyskusja, w której każdy mógł się wypowiedzieć na temat wierszy, a także prozy i jej stylu w czytanych przez nas książkach.             Zajęcia te są spotkaniem otwierającym cykl lekcji dot odbioru współczesnej literatury i miejsca młodego człowieka w niej, które zakończą się wystąpieniami uczniów na Wydziela Filologii Polskiej UAM.
Czas, który spędziliśmy z Panią doktor był dla nas niezwykle cennym doświadczeniem i możemy tylko mieć nadzieję, iż zdobytą wiedzę będziemy mogli wykorzystać zarówno na lekcjach, jak i na maturze.

 

Nell Sypniewska, kl. II d

 

 

Z kolei 21.03 już po raz drugi pochylaliśmy się nad poezją pod kierunkiem Pani Doktor Beata Przymuszały. Podczas tych czwartkowych zajęć poddawaliśmy interpretacji i analizie takie teksty, jak: ,,Perspektywę” Wisławy Szymborskiej, ,,Dla Jana Polkowskiego” czy ,,Pod Wulkanem” Marcina Świetlickiego. Nie zabrakło również utworów Kiry Pietrek.

Całe zajęcia miały charakter rozmowy, dialogu, podczas którego mogliśmy przedstawiać nasze propozycje interpretacji.

Choć początkowo tylko część klasy była aktywna, wraz z upływem czasu coraz więcej osób chętniej się zgłaszało i prezentowało własne propozycje interpretacji utworów, co przerodził się w grę z tekstami.

Jako klasa spotkanie uważamy za udane i wyczekujemy trzeciego, już ostatniego spotkania z Panią Doktor, które odbędzie się już wkrótce, 4 kwietnia.

 

Julia Wardak, kl. II d

 

W trakcie ostatniego spotkania dotyczącego projektu ,,(Nie) moja poezja” rozważaliśmy problem użycia wulgaryzmów w poezji oraz życiu codziennym.

Zwróciliśmy uwagę na różny wydźwięk przekleństwa zależny od sytuacji, w jakiej je wypowiadamy. Wspólnie doszliśmy też do wniosku, że używanie niecenzuralnych słów zależne jest od takich czynników, jak: wiek, status społeczny czy miejsce pochodzenia.     Pierwszym z interpretowanych przez nas utworów był tekst ,,Fortuna, Niemen, Miłosz” Jacka Podsiadły, w którym podmiot liryczny nie przystaje do otaczającego go świata, staje w opozycji do niego. Wspomniani  przez niego twórcy w tytule, tak jak on, zaprzeczyli wszechobecnie obowiązującym normom. Osoba mówiąca w wierszu uważa także, że poznała prawdę otaczającego ją świata.

Interpretując tekst piosenki ,,Brzydkie słowa” rockowego zespołu Dezerter zauważyliśmy,  jak bardzo ważna jest intencja towarzysząca słowom, które wypowiadamy i że tak naprawdę to nie słowa są złe,  tylko myśli z nimi związane. ,,Burdel” to utwór tego samego wykonawcy, który swoją wymownością i wylewnością wywarł na nas ogromne wrażenie. Ukazał bunt wobec otaczającego go świata i chęć wyłamania się z ustalonych barier.

Pod koniec spotkania zastanawialiśmy się również, dlaczego ludziom potrzebne są przekleństwa i w jaki sposób powstały. Pojawiły się hipotezy, iż może to zjawisko  związane jest z naszym zwierzęcym instynktem oraz potrzebą harmonii, by można było określać rzeczy pięknie, jak i brzydko.

Zatrzymaliśmy się także na chwilę przy utworze ,,Ojczyzna” Marcina Świetlickiego, by zauważyć bezcelowe działania i bezradność podmiotu lirycznego oraz postrzeganie jego języka przez bliskich mu ludzi.

Spotkanie na pewno pozwoliło nam spojrzeć innym okiem na niecenzuralne słowa w tekstach kultury.

Cykl warsztatów ,,Nie) moja poezja dobiegł końca. Przed nami udział w V Międzyszkolnej Konferencji Popularnonaukowej pod hasłem  „Język i literatura ostatnich dekad XX wieku”  10 kwietnia br. w Sali Śniadeckich WFPiK UAM przy ul. Fredry 10, podczas której klasę 2d będą reprezentowały: Julia Wardak, Zuzanna Suliga, Pola Kołodziej i Karolina Kolasa.

Trzymamy kciuki i życzymy połamania języka podczas konferencji!

 

 

Wiktoria Janik, kl. II d

Plan konferencji.