Niektórzy lubią Szymborską

W czwartek 8 grudnia o godzinie 1600 w naszej szkole odbyła się wieczornica upamiętniająca znaną wszystkim postać Wisławy Szymborskiej, jeden z elementów projektu uczniów klasy II d Cóż wiemy o Szymborskiej? O Wisławie Szymborskiej w  20 lat po Noblu.

Na początku zebrani poznali kilka ważnych szczegółów z życia kolekcjonerki wspomnień. Szczególnie ciepłej atmosfery nadał temu spotkaniu Pan Dominik Górny, prezes Klubu młodych pozytywistów, członek zarządu THC oraz poeta. Wysłuchaliśmy absorbującej opowieści Poety o Poetce, o osobistych relacjach z autorką recenzji nienapisanego wiersza.

Ostatnia z kategorii, najlepsza recytacja, rozgrywała się na naszych oczach. Wysłuchaliśmy recytacji wybranych wierszy Poetki, która nic darowanego w życiu nie miała, ale sama wiele podarowała od siebie. I miejsce wywalczyła sobie Anna Młody z kl.IIIf, II-Natalia Guzikowska z kl.If, III-Maciej Kowalczyk z kl.IIId. Jury dodatkowo postanowiło wyróżnić Agatę Przybył oraz Zofię Chomik, uczennice z kl.1f.

Punktem kulminacyjnym wieczoru stało się ogłoszenie nazwisk zwycięzców w kategoriach: najlepszy limeryk- Alicja Szmigiel (kl. Id), kolaż- Magdalena Przybylska (kl.IIf), felieton- Matylda Sokołowska (kl.Id) , pastisz- Matylda Sokołowska (kl.Id) i ilustracja do wiersza- Marta Bączyk (kl. IIa). Natomiast wyróżnieni zostali: w kategorii najlepszy limeryk-Julia Kicka (kl.Id), najlepszy kolaż- Natalia Hołubowska (kl.If), najlepszy  felieton-Maja Smaglewska (kl.Id), najlepszy pastisz- Andrzej Łoboda (kl.Id) i  najlepsza ilustracja do wiersza-,,bez tytułu” -Patrycja Walczak (kl.Id).

Podczas interpretacji głosowych wybranego utworu poetyckiego (wśród których znalazły się: ,,Nic dwa razy”, ,,Kot w pustym mieszkaniu”, ,,Cień”, ,,Koniec i początek”, ,,Nieczytanie”, ,,Niektórzy lubią poezję”, ,,Chmury”, ,,Atlantyda”, ,,Nienawiść”, ,,Miłość szczęśliwa”, ,,Miłość  od pierwszego wejrzenia”, ,,Możliwości”, ,,Są tacy, którzy”, ,,bez tytułu”, ,,Ludzie na moście”, ,,Trochę duszy”) uczestniczy wieczornicy mogli uraczyć nie tylko zmysł słuchu, ale i kubki smakowe, kosztując smacznych, domowych wypieków, wśród których nie zabrakło ciasteczek z przemyśleniami bohaterki wieczoru, Wisławy Szymborskiej.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali vouchery do kina, natomiast wyróżnione osoby uczestniczyły w loteryjce a’ la Szymborska i losowali nagrody pocieszenia. Dodatkowo zwycięzcy, organizatorki wieczornicy (Aleksandra Plewa, Agata Bryłka i Klaudia Borsuk) oraz autorka filmu o Wisławie Szymborskiej- Zofia Ćwiek z inicjatywy Pani Dyrektor otrzymały vouchery- karty upominkowe opiewające na kwotę 35 złotych –do Empiku.

Film interpretujący twórczość miłośniczki kiczu i ironii, którego autorką jest Zofia Ćwiek, był ostatnim punktem wieczornicy.

Dzięki takim spotkaniom kunszt artystyczny wielu wielkich poetów nie zostanie zapomniany, a będzie wspominany z uznaniem. Szczególnie ta czwartkowa przypomniała wielu z nas, jak ważny jest dorobek Wisławy Szymborskiej, która trzymała się poezji „jak zbawiennej poręczy”…

Zainteresowanych poezją, postacią Wisławy Szymborskiej, zapraszamy do szkolnej auli 23 stycznia, na 2.i 3.godzinie lekcyjnej.

Hubert Szurgot, kl. II d

W załączeniu:

1. Scenariusz wieczornicy.
  2. Prace konkursowe (plastyczne i literackie).

8.12_scenariusz

felieton_