Natalia Woźniak – Mistrzyni floretu

W jednej z klas pierwszych naszej szkoły, uczy się Mistrzyni Polski we florecie, Natalia Wożniak. Natalia od 10 lat jest zawodniczką KS „Warta” Poznań.

Na moją prośbę, na jedną z lekcji wf-u, Natalia przyniosła sprzęt do uprawiania jej ukochanej dyscypliny sportowej, czyli szermierki – konkretnie floretu. Po zaprezentowaniu nam sprzętu i specjalistycznego ubioru Natalia opowiedziała nam o historii floretu, o polach trafienia, o zawodach, w których uczestniczyła i o swoich treningach.

Oto co nam powiedziała:

Uprawiam od 10 lat sport walki-szermierkę. Trenuję w klubie sportowym Warta Poznań. Treningi trwają 2 godziny i odbywają się codziennie. Od  6 lat jeżdżę regularnie na zawody rangi ogólnopolskiej. Przez te kilka lat odniosłam parę sukcesów. Największe z nich to Wicemistrzostwo Polski Młodzików w 2018r., i Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów w 2019r.

Szermierkę dzielimy na trzy rodzaje broni: szable, szpadę i floret. Moją bronią jest floret. W każdej broni są inne zasady. We florecie chodzi o to, żeby trafić przeciwnika w szare pole, które jest na całym tułowiu, z przodu i z tyłu. Kiedy trafimy przeciwnika poza tułowiem, w białe pole, trafienie jest nieważne.

W naszej szkole oprócz mnie, szermierzem jest Ksawery Zapór, uczeń klasy 1p_a. Ksawery też aktywnie uczestniczy w treningach, a w 2018 roku razem z kolegami zajął III miejsce W Mistrzostwach Polski Młodzików”.

Natalii i Ksaweremu serdecznie dziękujemy za pokaz i życzymy wielu sukcesów w dalszej karierze sportowej!

Irena Linka