Home
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu w kolejnej odsłonie. Jedno wyjście, dwa spojrzenia.

Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu w kolejnej odsłonie. Jedno wyjście, dwa spojrzenia.

 

Dnia 13 października 2016 roku odbyła się wycieczka do Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu. W czwartek na trzech ostatnich godzinach lekcyjnych udaliśmy się do historycznej dzielnicy Poznania – Górczyn, gdzie w zabytkowej kamienicy mieści się Muzułmańskie Centrum Kultury działające od 2005 roku. Opiekę nad naszą klasą -1D- sprawowali pani profesor Beata Błaszczyk oraz odbywający praktykę w naszej szkole, pan Dawid Gostyński.

Przywitała nas pani Edyta Chadid i zaprowadziła do galerii, gdzie obecnie znajduje się wystawa zatytułowana ,,Kaligrafia Muzułmańska”. Mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się treściom świętej księgi islamu- Koranu oraz podziwiać stroje, które są charakterystycznym elementem tejże kultury.

Po lekcji muzealnej udaliśmy się do meczetu. Jednak przed wejściem do domu modlitwy musieliśmy zdjąć obuwie. Meczet to przestronna sala modlitewna, bogato udekorowana na ścianach kaligrafią muzułmańską. Poprowadził tam wykład imam Josif Chadid. Opowiadał o swojej religii, Koranie w kontekście Biblii, a także zaprezentował alfabet arabski. W każdy piątek o godzinie 13:30 czasu letniego, lub o godzinie 12:30 czasu zimowego, odbywają się tam modlitwy.

 

Moim zdaniem, nasza pierwsza wspólna wycieczka była bardzo udana. Spędziliśmy miło i pożytecznie czas, mieliśmy okazję zapoznać się z religią i kulturą muzułmanów. Podręcznikowy rozdział o świętych księgach i ich roli wzbogaciliśmy o praktyczne doświadczenie.

 

Joanna Tutak, 1D

 

 

W ostatnim czasie wiele mówi się w telewizji o tzw. islamizacji Europy. Media podają różne informacje, często różniące się od siebie lub całkowicie sprzeczne, które sieją zamęt wśród mieszkańców Europy, którzy z coraz większym niepokojem wyczekują na kolejne fale uchodźców ze Wschodu. Lwia część ludności europejskiej odczuwa irracjonalny strach, który nie wynika z poczucia realnego zagrożenia, lecz najczęściej z powodu niewiedzy na temat kultury muzułmańskiej.

 

Aby zapobiec podobnym przekonaniom, dnia 13 października odbyliśmy krótką wizytę w Centrum Kultury Muzułmańskiej w Poznaniu. Zwiedzanie zaczęliśmy od lekcji muzealnej. Na samym początku omówiono z nami najważniejsze fragmenty Koranu, świętej księgi wyznawców islamu, które nader często są powtarzane w mediach i na portalach internetowych. Ich treść jest w wielu przypadkach błędnie interpretowana bądź wyjęta z kontekstu. Po wyjaśnieniu kilku spornych kwestii przewodniczka przedstawiła nam dziedzictwo kulturowe krajów, gdzie dominującą religią jest islam. Następnie zeszliśmy do meczetu, który znajduje się w najniżej położonej części budynku. Tam usłyszeliśmy wykład przedstawiający nam praktyczną część religii islamskiej. Tę krótką lekcję przeprowadził z nami imam, muzułmański duchowny. Przedstawił nam Koran i jego budowę, pięć filarów islamu oraz przybliżył język arabski i jego fonetykę.

 

Islamofobia staje się coraz bardziej powszechnym problemem w naszym środowisku. Większość informacji na temat islamu, które docierają do przeciętnego obywatela naszego państwa, jest mieszaniną źle zrozumianych treści i opinii innych. Warto by odbyć w życiu choć jedną taką lekcję, w jakiej my mieliśmy przyjemność wziąć udział w ostatni czwartek.

 

 

Marta Nehring, 1D

 

 

Zdjęcia: Jakub Łakomy

20161013_143215 20161013_143236 20161013_143318 20161013_143954 img_0319 img_0321 img_0322 img_0323 img_0324 img_0326 img_0327 img_0329 img_0331 img_0332 img_0333